XXXVI SPARTAKIADA DZIECI I MŁODZIEŻY

Zawodniczki z flagą olimpijską na stadionie OSW Czarna Góra w Olkuszu

14.06 odbyła się XXXVI Spartakiada Dzieci i Młodzieży Miasta i Gminy Olkusz na terenie OSW „Czarna Góra” w Olkuszu. Organizatorami zawodów sportowych byli Szkolny Związek Sportowy w Olkuszu wraz z nauczycielami Wychowania Fizycznego Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

Uczestnikami spartakiady byli uczniowie z olkuskich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Podczas uroczystego otwarcia wszystkie szkoły przemaszerowały po bieżni po czym zawodniczki SPR Olkusz z Gimnazjum nr 4 wbiegły na stadion z flagą olimpijską (zajęły 2 miejsce w Małopolskiej Gimnazjadzie Młodzieży w Piłce Ręcznej dziewcząt oraz 5 miejsce w rozgrywkach ligowych). Flagę zawiesił Mikołaj Synowiec z Gimnazjum nr 1 (zawodnik klubu UKS Omega Olkusz, który zajął 4 miejsce w Mistrzostwach Polski w Pływaniu). Gdy już flaga olimpijska powiewała na maszcie przyszła kolej na zapalenie znicza przez Kamila Wicharego z Gimnazjum nr 3 (zawodnik klubu KS Olkusz zajął 6 miejsce na Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych oraz 9 miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce). Ostatnim elementem uroczystej ceremonii otwarcia spartakiady było odczytanie apelu olimpijskiego przez Emilię Kowal z Gimnazjum nr 1 (zawodniczka klubu Omega Olkusz, która zdobyła 2 srebrne medale na Mistrzostwach Polski w Pływaniu – to pierwsze medale dla Olkusza aż po 16 latach przerwy!) oraz złożenie ślubowania przez Pawła Widłaka z Zespołu Szkół nr 3 (zawodnik LKS Kłos Olkusz brązowy medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegu na 2 km z przeszkodami).

Przed rozpoczęciem sportowych zmagań nagrodzono najlepsze zespoły, które brały udział w VIII Memoriale Juliana Kazibuta – Turniej Piłki Ręcznej. Zostały im wręczone puchary, medale oraz dyplomy. Ponadto każda drużyna, która brała udział w turnieju otrzymała komplet piłek do gry.

XXXVI Spartakiada Dzieci i Młodzieży Miasta i Gminy Olkusz odbyła się w duchu fair play oraz w wyjątkowo sportowej atmosferze. Rywalizacja odbywała się z podziałem na dziewczęta oraz chłopców w konkurencjach lekkoatletycznych: bieg na 60 m, 100 m, 600 m, 800 m, 1000 m i 1500 m, rzut piłką lekarską, pchnięcie kulą, skok w dal, sztafeta szwedzka oraz w konkurencjach drużynowych: dwa ognie, siatkówka plażowa i triobasket.

Najlepsi zawodnicy oraz drużyny otrzymały medale ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Najlepsze szkoły w klasyfikacji generalnej otrzymały okazałe puchary.