74 Tour de Pologne – wyścig kolarski w Olkuszu

Kolarze 74. Tour de Pologne w Olkuszu

Najdłuższy etap 74. Tour de Pologne zbiegł się w czasie z największym upałem. Słońce prażyło od startu do mety, temperatura przekroczyła 35 stopni Celsjusza, a peleton miał do pokonania aż 238 kilometrów z Zawiercia do Zabrza. Na dość płaskiej trasie można było spodziewać się szybkiej ucieczki oraz walki sprinterów na finiszu. I tak się też stało. Na Premii Lotnej w Olkuszu najpierw pojawiło się 3 kolarzy, w kolejności: Bert Lindeman (LottoNL-Jumbo), Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice) i Paweł Bernas (Reprezentacja Polski). Chwilę po nich oklaskiwaliśmy kolejnych 3 kolarzy: Remi Cavagna (Quick-Step), Nicolas Dougall (Dimension Data) i Toms Skujins (Cannondale-Drapac).  Skujins jako pierwszy pojawił się na jedynej na tym etapie wyścigu Górskiej Premii Tauron.

Po raz pierwszy w historii Olkusz był gospodarzem dwóch Premii na 29,7 km zlokalizowano Lotną Premię Lotto (Olkusz – Rynek), a na 31,7 km ustawiono Górską Premię Tauron IV kategorii.

Każdy kto przyszedł na Rynek lub ustawił się w okolicy Premii Górskiej na ul. 29 Listopada mógł z bliska zobaczyć kolarzy. A wcześniej nie brakowało różnorodnych atrakcji.

Od godz. 11.00 pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wspólnie z wolontariuszami prowadzili  „Kapslowy Wyścigu Pokoju” i  gimnastykę umysłu w grze „w trzy słówka”.  Rowerzyści mogli się sprawdzić na torze przeszkód oraz wziąć udział w paradzie „Dogonić peleton”. Zwycięzcy we wszystkich konkurencjach otrzymywali okolicznościowe koszulki przygotowane przez wydział Promocji UMiG. I chociaż z roku na rok T-shirtów jest coraz więcej, to i tak dla wszystkich chętnych nie wystarczyło. Gwarantowaną koszulkę mieli wolontariusze (młodzież z olkuskich szkół) oraz wszyscy chętni pomagający przy organizacji imprez.

Na scenie plenerowej wystąpili podopieczni sekcji wokalnej MOK i ogniska muzycznego DodiArt, a swoje namioty promocyjne miały ponadto UMiG oraz olkuskie wodociągi, które serwowały wodę dla ochłody. O kurtynę wodną w trakcie oczekiwania na peleton zatroszczyli się strażacy ochotnicy.

Imprezy towarzyszące (także z nagrodami) odbywały się również na Premii Górskiej.

Przyjazd kolarzy poprzedziła kolumna reklamowa, rozdając przygotowane przez sponsorów gadżety oraz zachęcając do głośnego kibicowania. Obydwie premie odwiedził Czesław Lang, który chętnie pozował do wspólnych zdjęć. Gościliśmy również Lecha Piaseckiego, odpowiadającego m.in za organizację wszystkich premii na trasie wyścigu.

Kibicom dziękujemy za gorący doping.

Fotorelacje z 74. Tour de Pologne w Olkuszu:

Oficjalna strona Tour de Pologne
UMiG Olkusz
Przegląd Olkuski
[fbgallery url=’https://www.facebook.com/pg/mosirolkusz/photos/?tab=album&album_id=575258475931319′ column=’3′]