Piłkarskie święto najmłodszych „Słowik Cup 2017”

Zwycięzcy turnieju „Słowik Cup 2017”

Akademia Piłkarska Reissa Poznań została zwycięzcą drugiej edycji ogólnopolskiego turnieju „Słowik Cup” dla rocznika 2008, jaki w miniony weekend odbył się na Czarnej Górze. 10-letni piłkarze ze stolicy Wielkopolski okazali się lepsi od rówieśników innych czołowych klubów z całego kraju. Gospodarze imprezy, a więc zawodnicy Słowika Olkusz uplasowali się na 10. pozycji, choć niewiele zabrakło, aby awansowali do elitarnej szóstki.

Turniej toczył się przez dwa dni. Do sobotniej rywalizacji przystąpiło osiemnaście zespołów reprezentujących osiem różnych województw. Najlepsze dwie drużyny z każdej grupy zapewniały sobie promocję do grupy ZŁOTEJ, a następne co dwie pozycje do grup SREBRNEJ i BRĄZOWEJ.

Rywalizacja we wszystkich grupach eliminacyjnych była bardzo zacięta, o czym świadczą tabele końcowe. W grupie A ostatecznie triumfowała Arkonia Szczecin, przed Zagłębiem Lubin, Hutnikiem Kraków, Słowikiem, Falubazem Zielona Góra i Bałtykiem Gdynia. Młodzi olkuszanie z pięciu spotkań wygrali trzy (w tym 2:1 z Zagłębiem Lubin), natomiast dwukrotnie musieli uznać wyższość rywali (1:2 z Hutnikiem i 0:1 z Arkonią).

W grupie B dwie pierwsze pozycje dla Varsovii oraz AP 21 Kraków, natomiast Grupę C z kompletem punktów wygrał Beniaminek Krosno przed AP Reissa. W 45 sobotnich meczach łącznie padły 164 bramki. – I to wszystko w arcytrudnych warunkach pogodowych, przy błotnistej murawie i ciągle padającym deszczu. Wszyscy na boisku zostawili mnóstwo serca i zdrowia – mówi Maciej Mróz, koordynator turnieju.

Z powodu niesprzyjającej aury z gry w drugim dniu zmagań zrezygnowały drużyny Górnika Zabrze oraz Wisły Kraków. Co ciekawie, Biała Gwiazda w ramach grupy C wygrała tylko jeden mecz i zajęła ostatnie miejsce w tej stawce, a przecież przed rokiem wyjechała z Olkusza opromieniona końcowym triumfem.

Drugi dzień turnieju przyniósł nie tylko najważniejsze rozstrzygnięcia, ale przede wszystkim słońce. Warunki do gry były trochę lepsze, więc i rywalizacja o konkretne lokaty ważyła się właściwie do ostatniej chwili. Mecze rozpoczęła grupa BRĄZOWA. W niej najlepszy okazał się MUKP Silent z Dąbrowy Górniczej, który wygrał wszystkie spotkania. Dalsze miejsca dla Bałtyku Gdynia, Olympicu Wrocław, AP 2012 Jaworzno i Falubazu Zielona Góra.

Grupę SREBRNĄ o miejsca 7-12 zdominował krakowski Hutnik wyprzedzając Cracovię, Jaguara Gdańsk, Słowika oraz Pogoń Kraków. Olkuszanie w tej fazie turnieju 2:0 ograli Pogoń, bezbramkowo zremisowali z zaprzyjaźnionym Jaguarem oraz ponieśli dwie porażki – 0:2 z Hutnikiem i na sam koniec 1:4 z Cracovią. – Jestem zadowolony z postawy zawodników. Pierwszego dnia chłopcy walczyli jak równy z równym z najlepszymi drużynami turnieju, a do awansu do pierwszej szóstki zabrakło trochę szczęścia – zaznacza Piotr Wesołowski, trener Słowika U-10.

Po dekoracji kolejnych zespołów, przyszedł czas na najważniejsze rozstrzygnięcia. O bardzo wyrównanym poziomie rywalizacji wśród liderów po pierwszym dniu zmagań świadczą wyniki bezpośrednich pojedynków w grupie ZŁOTEJ. Z piętnastu spotkań aż osiem zakończyło się remisami. Żeby było jeszcze ciekawiej, o końcowym triumfie zadecydował ostatni mecz turnieju, w którym AP Reissa Poznań podejmował Beniaminka Krosno. Tylko zwycięstwo zapewniało młodym poznaniakom końcowy czempionat. I udało się. ,,Akademicy” trenujący pod okiem Piotra Reissa – legendy wielkopolskiego futbolu, pokonali swoich rówieśników z Podkarpacia 3:0 i mogli cieszyć się z pierwszego miejsca. Druga lokata dla Arkonii Szczecin, a trzecia dla „Miedziowych” z Lubina.

– Ogromne słowa uznania dla wszystkich zawodników za trud i poświęcenie, a także za uzyskane wyniki. Zwycięzca jak zwykle mógł być tylko jeden, ale dla drużyn z dalszych miejsc to dodatkowa motywacja do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Za rok końcowy układ tabel może być zupełnie inny – mówił w trakcie dekoracji najlepszych ekip burmistrz Roman Piaśnik, patron honorowy turnieju „Słowik Cup 2017”.

Organizatorzy: Olkuski Klub Sportowy Słowik oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu
Główny sponsor: MAX-TRANS Gospodarka Odpadami sp. z o.o.
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik
Patronat medialny: Przegląd Olkuski


Wyniki turnieju „Słowik Cup 2017” w kategorii U-10