Wiślackie Mikołajki

Uczestnicy wiślackich mikołajek

4 grudnia odbyło się spotkanie z piłkarzami i sztabem szkoleniowym ekstraklasowej Wisły Kraków, a także turniej piłkarski – to najważniejsze wydarzenia „Wiślackich Mikołajek”, które na halę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu ściągnęły wielu widzów. Wizyta „Białej Gwiazdy” była zwieńczeniem prowadzonej wcześniej akcji „Daj misiaka dla dzieciaka” ukierunkowanej na pomoc małym pacjentom Centrum Onkologii w Gliwicach.

To był wyjątkowy czas. Akcja zbierania w szkołach na terenie Miasta i Gminy Olkusz pluszaków, później ich liczenie trwała ponad dwa tygodnie, od 12 do 29 listopada. – Wspieramy nie tylko klub spod Wawelu, ale również staramy się na bieżąco odpowiadać na potrzeby innych. Tak właśnie zrodził się pomysł „Wiślackich Mikołajek” połączonych ze zbiórką pluszaków, które jeszcze przed świętami trafią na szpitalne oddziały – zaznacza Sebastian Szklarczyk, dyrektor generalny firmy Antrans Bis, będącej jednym z głównych organizatorów akcji.

W poniedziałek 2 grudnia, w asyście 29-krotnego Reprezentanta Polski w piłce nożnej Arkadiusza Głowackiego, w siedzibie Antrans Bis przy ulicy Wspólnej odbyło się wielkie liczenie przekazanych zabawek. Wzięli w nim udział także pracownicy firm Antrans, Antrans Bis i PKM Olkusz, a także przedstawiciele olkuskiego fanklubu Wisły oraz grono pedagogiczne. Odzew środowiska szkolnego na zaproszenie do udziału w akcji był ogromny. Udało się zebrać kilkaset nowych zabawek. – Ogromna radość, bo tutaj dzieci pomagają dzieciom. Trudno wyobrazić sobie coś piękniejszego i to szczególnie w tym grudniowym czasie – dodaje dyrektor Szklarczyk. Nagrodą główną dla najskuteczniejszych w zbieraniu maskotek szkół, będzie darmowy wyjazd na domowy mecz Wisły Kraków. Organizatorzy akcji pokryją koszty transportu i biletów. Po długim liczeniu i wyborze najładniejszych maskotek, zwyciężyły dwie szkoły: z Braciejówki, i SP 5. Drugą parę zwycięzców tworzą szkoły z Zedermana oraz Zawady. Szkoły te będą mogły już na wiosnę przyszłego roku podziwiać z wysokości trybun w akcji samego Jakuba Błaszczykowskiego.

Dwa dni po tym, jak udało się wyłonić zwycięzcę akcji charytatywnej, na Wiejskiej w Olkuszu pojawili się niezwykli goście. Skoro „Wiślackie Mikołajki” to piłkarzy „Białej Gwiazdy” można śmiało okrzyknąć Mikołajami z Reymonta, którzy w prezencie przywieźli ze sobą nie tylko garść informacji o klubie, ale również gadżety. Wizyta w hali MOSiR-u była też niepowtarzalną okazją do zdobycia autografów oraz zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z piłkarskimi idolami. Wiślacy pomimo sporych problemów w tym sezonie zostali przyjęci jak bohaterowie. Publiczność postarała się o barwną oprawę z widowiskową kartoniadą, odśpiewano „Jak długo na Wawelu”, a piłkarze i trenerzy znaleźli się w ogniu pytań swoich kibiców. W Olkuszu pojawił się cały sztab szkoleniowy na czele z pierwszym trenerem Arturem Skowronkiem i żyjącą legendą klubu Kazimierzem Kmiecikiem. Zawodników dzielnie reprezentowali za to m.in. Rafał Boguski, Kamil Wojtkowski, David Niepsuj czy Przemysław Zdybowicz.

Jak zawsze przy okazji takich spotkań nie mogło zabraknąć konkursów sportowych, a ci najmocniej zaangażowani w konkurencje sprawnościowe zostali dodatkowo nagrodzeni. Poza wydarzeniami z parkietu warto także wspomnieć o strefie animacyjnej, w której publika wzięła udział w turnieju wiedzy na temat Wisły Kraków, malowano buźki i robiono zdjęcia w fotobudce. Wszystko po to, aby wspomnienia ze środowych „Wiślackich Mikołajek” były jak najlepsze. Na zakończenie wspólne zdjęcia piłkarzy i trenerów z przedstawicielami organizatorów i fanklubu Wisły AWO i oczywiście zaproszenie do kolejnych odwiedzin w niedalekiej przyszłości. Zgodnie z zapowiedzią odbył się też turniej piłkarski, który zdominowała Szkoła Podstawowa nr 3 w Olkuszu. Nie mogło również zabraknąć Pana Zdzisława wraz ze słynną „Smoczycą” (autokar klubowy przypomina redakcja), która zaparkowała tuż obok hali gdzie uczniowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

– Wierzymy, że to spotkanie choćby w niewielkim stopniu stanie się natchnieniem dla piłkarzy „Białej Gwiazdy” do jeszcze lepszej postawy na boisku. Sytuacja w tabeli jest nie do pozazdroszczenia, dlatego jako przedstawiciel jednego ze sponsorów Wisły liczymy na szybkie odbudowanie formy i marsz w górę tabeli – przekonuje Sebastian Szklarczyk, dyrektor Antrans Bis.

Jednak nie pomoc Wiśle, a chorym dzieciom oraz radość związana ze spotkaniem oko w oko z ekstraklasową załogą klubu z Reymonta były tego dnia najważniejsze. Cel został osiągnięty.


– Złożyło się na to wiele czynników. Przede wszystkim ogrom pracy wykonanej przez nas i naszych partnerów. Pokazaliśmy, że przywiązanie do klubu można połączyć z odpowiedzialnością i troską o innych, w tym przypadku troską o chore i bezbronne dzieciaki. Specjalne podziękowania należą się Panu Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi za wsparcie w organizacji eventu oraz Panu Dariuszowi Murawskiemu za udostępnienie hali MOSiR, taka postawa napędza nas do organizowania kolejnych wielkich wydarzeń na „Srebrnej Ziemi” – kończy z satysfakcją Sebastian Szklarczyk.


Organizatorzy: Antrans, Antrans Bis, PKM Olkusz.
Partnerzy: Olkuski Klub Sportowy Słowik, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, AWO, Pablo Sport.
Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Centrum Onkologii w Gliwicach.
Patronat Medialny: Przegląd Olkuski.


Piotr Kubiczek Olkusz
Zdjęcia: Łukasz Dwornik

Źródło: Przegląd Olkuski