Pomysł na weekend – Olkuskie Szlaki Rowerowe

Mapka schematyczna Olkuskich Szlaków Rowerowych

Zdrowo, aktywnie, bezpiecznie.

Od poniedziałku 20 kwietnia br. znów można swobodnie odwiedzać lasy, dlatego MOSiR w Olkuszu zaprasza na Olkuskie Szlaki Rowerowe. Pamiętajmy, że nadal obowiązują ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Wszyscy powinni zachować odpowiednie odstępy od innych osób oraz unikać grupowania się.

Na stronie Nadleśnictwa Olkusz znajdują się szczegółowe informacje jak zaplanować bezpieczny pobyt w lesie.

Na terenie miasta i gminy Olkusz wyznaczono dziewięć szlaków: 5 głównych i cztery łącznikowe o łącznej długości ponad 102 km, które przebiegają po najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonach i łączą się ze szlakami sąsiednich gmin. Olkuskie Szlaki są dostosowane do możliwości przeciętnego turysty. Rowerzyści mogą samodzielne planować sobie trasy tak, aby zamykały się one w krótsze bądź dłuższe pętle.

Na początek proponujemy szlak rowerowy „Okrężny” oznaczony kolorem niebieskim, o długości prawie 38 km. Wycieczka rozpoczyna się w Olkuszu na Skwerze (przy estakadzie) i kończy się pod zamkiem w Rabsztynie. Stamtąd pokonując niespełna 5 km odcinek tranzytowym czerwonym Jurajskim Szlakiem Rowerowym Orlich Gniazd można wrócić na Skwer, aby zamknąć pętlę wokół Olkusza. Taka wycieczka daje turystom możliwość poznania północno-wschodnich rejonów gminy Olkusz. Trasa prowadząca wokół Olkusza wiedzie w znacznej części przez okoliczne lasy i daje możliwość poznania walorów przyrodniczych gminy. To także okazja do poznania okolicznych zabytków, nie tylko zamku Rabsztyn, ale także przydrożnych kapliczek, drewnianych domów, czy mało znanych śladów, sięgającej czasów średniowiecza, eksploatacji górniczej ołowiu i srebra (osada Starczynów => Link1 lub Link2).

Jutro ciąg dalszy.