Pomysł na weekend – szlak Rabsztyn – Silver Park

Widok z "lotu ptaka" Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego Silver Park

SZLAK ROWEROWY RABSZTYN – OLKUSZ (SILVER PARK)

Długość szlaku – 6,1 km

Z parkingu pod zamkiem w Rabsztynie a dokładniej spod altany obok odtworzonego domu Antoniego Kocjana alejką pieszą wzdłuż drogi wojewódzkiej 783, a następnie skręcając w prawo na drogę asfaltową, która prowadzi pod kapliczkę (miejsce parkingowe w Rabsztynie) ruszamy na kolejny szlak prowadzący do Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego „Silver Park”. Spod kapliczki ruszamy dalej przez Bogucin Mały, Parcze i Osiedle Glinianki docieramy na ulicę Głowackiego do Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego „Silver Park”, największej bazy sportowo-wypoczynkowej w Polsce i jednej z większych w Europie. W „Silver Parku” w jednym miejscu  skupione są obiekty do profesjonalnego uprawiania dyscyplin związanych z jazdą na deskorolkach, rolkach i różnego rodzaju rowerach oraz infrastruktura służąca zarówno do wypoczynku jak i uprawiania innych aktywności fizycznych.

Mapa z zaznaczonym szlakiem łączącym Rabsztyn z Silver Parkiem

Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park” został wybudowany na zdegradowanym terenie dawnej eksploatacji górniczej przy ulicach Długiej i Głowackiego w Olkuszu, w pobliżu centrum miasta. O wyborze miejsca zdecydowało jego położenie w bezpośredniej bliskości drogi krajowej 94 oraz jej skrzyżowań z kluczowymi drogami wojewódzkimi 783 i 791. Poza tym uznano, że z racji na szkody górnicze, które ograniczają zakres potencjalnych możliwości inwestycyjnych, rekultywacja tego terenu w kierunku stworzenia parku rekreacyjno – krajobrazowego jest rozwiązaniem optymalnym.  Teren całego Parku to ponad 60 tys. m2. Teren jaki został zagospodarowany pod I etap budowy to ponad 20 tys. m2.

Integralną częścią Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego jest profesjonalna skateplaza, szeroka alejka w formie pętli z gładką nawierzchnią do jazdy na rolkach i nauki jazdy na rowerach oraz 4 sekcje trialowe. Tory trialowe stanowiące elementy architektury krajobrazu zbudowane są m. in. z bloków skalnych, pni drzew, drewnianych kłód, podkładów kolejowych. Tory umożliwiają uprawianie takich dyscyplin jak cyklotrial i parkour.

Oprócz tego wykonane są tory ziemne do jazdy na rowerach z odcinkami dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów oraz pumptrack (tory do jazdy na rowerach bez pedałowania) i dirty (tory do jazdy umożliwiające wykonywanie trików rowerowych).

Teren parku jest również miejscem do wypoczynku dla młodszych i starszych. Znajduje się tu zbiornik wodny z kaskadami, plac zabaw dla dzieci z podłożem piaszczystym, altana wielofunkcyjna, utwardzone alejki spacerowe z elementami małej architektury, duża ilość terenów z uporządkowaną zielenią i parkingi.

Wyjątkową atrakcją parku są wyeksponowane maszyny górnicze, które pracowały w okolicznych kopalniach oraz specjalnie zaprojektowany postument pod wyeksponowaną lokomotywą kopalnianą z wagonikami, który stanowi tzw. skatespot i wykorzystany jest do jazdy na deskorolkach, rolkach i bmx.

Dzięki zeszłorocznej przebudowie ul. Głowackiego, przy której znajduje się Silver Park, powstała ścieżka rowerowa oraz chodniki dla pieszych.

Uwaga: z powodu ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa, część obiektu: plac zabaw i skateplaza, są nieczynne do odwołania.

Film promocyjny Silver Parku