Pomysł na weekend – Nordic Walking

Grupa osób z kijkami do Nordic Walking

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji tym razem zaprasza na aktywny spacer po lesie z kijkami do nordicu. Większość słyszała o Nordic Walking, i wie, że  systematyczne chodzenie z kijami  zdecydowanie wpływa na  poprawę ogólnej kondycji organizmu, korektę postawy, wzmocnienie systemu immunologicznego i zapewnia relaks na świeżym powietrzu. Dodatkowym plusem spacerów po lesie jest możliwość poruszania się bez zasłaniania twarzy.

Gdzie spacerować? Można skorzystać z poprzednich wpisów, gdzie pokazaliśmy kilka szlaków rowerowych, które łączą się i przeplatają ze szlakami pieszymi. Informacje o szlakach pieszych można znaleźć także na stronie UMIG Olkusz i Nadleśnictwa Olkusz

„Przez teren gminy Olkusz prowadzi czerwony Szlak Orlich Gniazd PTTK. Jest to najbardziej znany szlak turystyczny w Polsce. Łączna długość szlaku prowadzącego z Krakowa do Częstochowy to 164 km. Na terenie gminy Olkusz szlak przebiega od Kosmolowa przez Olewin i olkuską dzielnicę Skalskie. Dochodzi do zamku w Rabsztynie, następnie prowadzi przez Januszkową Górę i rezerwat Pazurek do Jaroszowca, gdzie wkracza na teren gminy Klucze. Swoistym spacerem po historii jest niebieski „Szlak Powstańców z 1863 roku”, którego całkowita długość wynosi nieco ponad 20 km. Szlak rozpoczyna się w centrum Olkusza i prowadzi przez Parcze i Stary Olkusz w stronę Krzykawki, gdzie podczas Powstania Styczniowego, 5 maja 1863 roku rozegrała się bitwa, w której zginął płk. Francesco Nullo pochowany na olkuskim Starym Cmentarzu. Przez teren miasta i gminy Olkusz przebiegają także inne, mniej znane, choć równie ciekawe piesze szlaki turystyczne PTTK, jak choćby żółty Szlak Pustynny południowy (23,8 km) prowadzący przez teren dawnej Pustyni Starczynowskiej, czarny szlak Gwarków z Olkusza do Sławkowa, czy Szlak Partyzantów Ziemi Olkuskiej. W 2012 roku wyznakowano przebiegający przez miasto i gminę Olkusz odcinek szlaku św. Jakuba (via Regia). Ciekawą propozycją dla miłośników przyrody są ścieżki dydaktyczne, jak choćby licząca 5 km długości ścieżka dydaktyczna po rezerwacie przyrody Pazurek.”

Pomysł na weekend – Nordic Walking