Indywidualny Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych, Marsz Nordic-Walking oraz Strefa Aktywności

Slajder promujący Indywidualny Rodzinny Rajd Rowerowy i Marsz Nordic - Walking

20 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu był współorganizatorem „Juromanii, Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Rabsztyn 2020”.

Celem Juromanii jest promocja już nie tylko Szlaku Orlich Gniazd, ale przede wszystkim malowniczej i bogatej w historyczne i sakralne obiekty krainy jaką jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Jura rozciąga się przez piękne tereny w województwie śląskim i małopolskim, które przyciągają wielu turystów i miłośników różnych aktywności rekreacyjno-sportowych. W ciągu jednego weekendu w 20 różnych lokalizacjach do wyboru było wiele wydarzeń historycznych, kulturalnych oraz sportowych promujących ten unikalny makroregion geograficzny położony w południowej Polsce.

W niedzielę odbył się dzień sarmacki na wzgórzu zamkowym w Rabsztynie. Dzięki bogatemu programowi mogliśmy jeszcze bliżej poznać wyjątkowe, przepiękne miejsce, z bogatą historią jakim jest średniowieczny zamek Rabsztyn.

Pokazy konne na wzgórzu rabsztyńskim

Całodniowy cykl bezpłatnych imprez u stóp rabsztyńskiego zamczyska oficjalnie otworzył Pan Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, który po przeglądzie wojsk biorących udział w wydarzeniu odpalił lont czarnoprochowej armaty i salwa honorowa ogłosiła początek Juromanii.

Po oficjalnym otwarciu, ruszyła nasza strefa aktywności przy Chacie Kocjana, w programie, której przewidzieliśmy gry i zabawy rekreacyjno-sportowe dla rodzin z dziećmi oraz marsz nordic – walking po Olkuskich Szlakach. Po krótkiej rozgrzewce miłośnicy spacerów z kijami ruszyli na trasę (około 5-8 km) wraz z doświadczoną instruktorką nordic – walking Panią Izabelą Cembrzyńską. Natomiast najmłodsi mogli spróbować swoich sił w takich konkurencjach jak: kolorowa układanka na czas, rzuty ringo do celu, łowienie „wędką barwnych rybek ze stawu” oraz gra w bule. Każdy uczestnik strefy aktywności mógł liczyć na gadżet lub okolicznościową koszulkę. W aktywnościach rekreacyjno-sportowych wzięło udział 96 osób. Zajęcia były prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego w związku z ogłoszonym stanem epidemii i zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 w Polsce.

Rodzina bierze udział w konkurencji rekreacyjno-sportowej

Gra w bule

Uczestnicy marszu nordic-walking pod bramą startową

Dodatkowo podczas weekendu 19-20 września MOSiR Olkusz zorganizował Indywidualny Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych. W rajdzie wzięło udział 85 rowerzystów. Rajd odbył się w formule indywidualnej, bez wspólnego startu i wspólnego przejazdu trasy. Uczestnicy pokonywali trasę (około 6 km) samodzielnie lub wspólnie z członkami rodziny. Na wyznaczonej trasie, która prowadziła po czarnym szlaku z Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego Silver Park do Chaty Kocjana w Rabsztynie, zostały ustawione cztery punkty kontrolne. Rowerzyści, mogli dowiedzieć się z nich interesujących informacji historycznych, jak również rozwiązać zagadki, a następnie zapisać odpowiedzi na kartach startowych. Na mecie, w niedzielę 20 września, uczestnicy rajdu mieli zapewniony poczęstunek.

Uczestnicy Indywidualnego Rajdu Rodzinnego po Olkuskich Szlakach Rowerowych na rowerach

Organizatorami „Juromanii, Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Rabsztyn 2020” było Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, a współorganizatorami Miasto i Gmina Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Partnerami wydarzenia byli: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, OSP Olkusz, PTTK Odział Olkusz, Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”, Nadleśnictwo Olkusz oraz Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski oraz portal historykon.pl.

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Olkusz.

Impreza odbyła się w ramach akcji Juromania, czyli trzeciej edycji święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd organizowanej przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Śląskiego i Małopolskiego.