IX Memoriał Romana Nowosada – Turniej Piłki Ręcznej

Zawodniczki podczas gry w piłkę ręczną

Tradycyjnie Memoriał Romana Nowosada został podzielony na dwa dni i dwie kategorie wiekowe. W sobotę (13.03.2021 r.) na parkiet wyszły Młodziczki. Oprócz dwóch drużyn gospodyń, do rywalizacji przystąpiły śląskie zespoły ze Świętochłowic, Zabrza i Bystrej, a grono uczestników uzupełnił Kusy Kraków. Już od pierwszego meczu było widać, że w doskonałej dyspozycji znajdują się szczypiornistki Skałki-Śląska. Świętochłowiczanki kroczyły od zwycięstwa do zwycięstwa, imponując przede wszystkim w ataku, gdzie błyszczały głównie Julia Grzesista z Nikolą Trocer. Chrapkę na triumf miały oczywiście również olkuszanki z wiodącego rocznika 2006. Podopieczne Moniki Pastwy świetnie weszły w turniej – od dwóch efektownych wygranych nad SPR-em II i Bystrą. W trzecim spotkaniu Lwiątek doszło do niezwykłego widowiska, w którym ostatecznie lepsze o jedno trafienie okazały się rywalki z Zabrza prowadzone z ławki przez byłą zawodniczkę dorosłego SPR-u Annę Kubiak. Olkuszanki mimo tej nieznacznej porażki nadal miały szansę przegonienia w tabeli Skałki-Śląska, ale warunkiem na to było zwycięstwo nad Świętochłowicami. Zadanie okazało się z tych niemożliwych do wykonania. Pomimo prób i chęci Lwiątka nie były w stanie dorównać przeciwniczkom, które finalnie wygrały całe zmagania z kompletem 15 punktów, natomiast miejscowe piłkarki musiały zadowolić się turniejowym srebrem. Także 9 punktów na mecie Memoriału zgromadziła na swoim koncie Bystra, jednak w bezpośrednim starciu olkuszanki okazały się lepsze i dlatego w tabeli wyprzedziły swoje rywalki. Tuż za podium uplasowało się Zabrze, a zestawienie zamknęły: Kusy Kraków i SPR II Olkusz.

Zawodniczki SPR Olkusz z medalami

Podczas ceremonii dekoracji nagrodziliśmy MVP w trzech różnych kategoriach. Królową Strzelczyń została nasza Zuzia Pawłowska, a kolejne dwa wyróżnienia trafiły do Skałki-Śląska. Najlepszą Zawodniczką okazała się Julia Grzesista, a bramkarką Nicola Muras.

Dzień później (niedziela 14.03.2021 r.) na boisko wyszły Dziewczęta z rocznika 2008 i 2009. W premierowym meczu SPR Olkusz wysoko pokonał Kusego Kraków i jak pokazały kolejne fragmenty turnieju, już na samym wstępie doszło do pojedynku dwóch najlepszych ekip. W następnych próbach podopieczne Patrycji Głąbik potwierdziły swoją dominację, kompletując punkty i efektowne wyniki. Z Pogonią Siedlce Lwiątka przez 24 minuty straciły zaledwie 1 bramkę, a same rzuciły ich 19. Niekwestionowaną liderką zespołu była Marzena Noga, która trafiała właściwie z każdej pozycji i całymi seriami. Jej końcowy dorobek – 39 goli w 5 spotkaniach robi duże wrażenie i co zrozumiałe zapewnił Jej tytuł Najlepszej Snajperki zmagań. Po porażce na inaugurację, Kusy wziął się w garść i kolejnych meczach zaczął solidnie punktować. Zwycięstwa nad Startem Pietrowice Wielkie, Pałacem Młodzieży Tarnów i SPR-em Gliwice, nawet przy porażce po rzutach karnych z Pogonią Siedlce pozwoliły zawodniczkom ze stolicy Małopolski sięgnąć po 2. miejsce. Podium domknął Start Pietrowice, który może nie grał wybitnie efektownie, ale podopieczne Marka Kępy były za to szalenie efektywne, za co zostały nagrodzone turniejowym brązem. Najmniej lubiane przez sportowców miejsce – czwarte, zajął MKS PM Tarnów, piąta była mająca do Olkusza ponad 370 kilometrów Pogoń Siedlce, a tabelę zamknął SPR Gliwice.

Oczywiście także i w młodszej grupie przyznaliśmy indywidualne wyróżnienia. O bramkowej dominacji Marzeny Nogi wspomnieliśmy już wcześniej. Tytuł Najlepszej Zawodniczki trafił do odpowiedzialnej za czarną robotę Gabrieli Maciejewskiej z Kusego, a za MVP wśród bramkarek uznaliśmy Julię Gorczowską z Pietrowic. Wszystkie wymienione zawodniczki dały swoim drużynom wiele dobrego.

Zawodniczki SPR Olkusz z dyplomem oraz medalami

Wiele dobrego wydarzyło się też przez te wszystkie wspólne godziny spędzone na parkiecie. 16 godzin turniejowej rywalizacji, 30 spotkań, a w nich 730 bramek, do tego wiele powodów do radości, ale i łez smutku. Nie zabrakło też zwykłych ludzkich wzruszeń i zapewnień, że pamięć o Patronie Memoriału – Romanie Nowosadzie nie zaginie. Do zobaczenia za rok!

IX Ogólnopolski Memoriał Romana Nowosada wparli: ARKOP, ZGH Bolesław, OSMA oraz PabloSport. Projekt współfinansowany był ze środków województwa małopolskiego.

Źródłó: www.sprolkusz.pl