Podsumowanie zajęć i turniejów sportowych w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Olkuszu w 2021 roku

Uczestnicy Rodzinnych POtyczek Sportowych

Z radością witamy 2022 rok i mamy nadzieję,  że nie powtórzy się rok taki jak 2021, w którym aż do połowy maja ograniczono możliwość prowadzenia działalności związanej ze sportem, rozrywką i rekreacją w obiektach sportowych, zarówno w Hali jak i na powietrzu (np. skateplazie, bieżni, boiskach) do sportu tzw. zawodowego i współzawodnictwa dzieci i młodzieży prowadzonego przez kluby sportowe.

W tym okresie MOSiR wspólnie z klubami przeprowadził:

 • 2 turnieje tenisa stołowego: Drużynowe Mistrzostwa Województwa Juniorek i Juniorów oraz Eliminacje Wojewódzkie do Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów. Organizatorem głównym turniejów był Krakowski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego.
 • Memoriał Romana Nowosada – Turniej Piłki Ręcznej. Organizatorem głównym turnieju było Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz.

W dniach 01-03.05.2021 r. odbyła się „Majówka 2021 z MOSiR`em” – specjalny, bo  trzydniowy indywidualny rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych. Trasę rajdu można było pokonać pieszo, biegnąc, maszerując z kijkami i na rowerze. Atrakcją Majówki była gra terenowa „3 maj formę”. W imprezie wzięło udział przeszło 80 osób.

Rowerzyści w Rabsztynie podczas Majówki z MOSiR-em 2021

Wiosną 2021 oddano do użytku zrewitalizowane obiekty OSW „Czarna Góra”:

 • 02.2021 r. – część rekreacyjną w Parku Czarna Góra z 3 placami zabaw, siłownią zewnętrzną, punktami wypoczynkowymi i trasami pieszo – rowerowymi,
 • 03.2021 r. – bieżnię i boisko z nawierzchnią ze sztucznej trawy.

Nowe obiekty od razu spodobały się mieszkańcom, Park „Czarna Góra” stał się miejscem odwiedzanym przez całe rodziny. Na początku czerwca, na boisku z nawierzchnią ze sztucznej trawy, MOSiR w duecie z OKS „Słowik” zorganizował 2 turnieje piłki nożnej:

 • Silver Town Cup 2021 Turniej Piłki Nożnej – org OKS „Słowik”
 • Słowik Cup 2021 Turniej Piłki Nożnej – org OKS „Słowik”

1 sierpnia na stadionie Lekkoatletyczno – Piłkarskim na Czarnej Górze w ramach cyklu „Razem
w Parku” odbył się festyn dla rodzin z dziećmi  pn. „Potyczki sportowe”.

W lipcu i sierpniu, w wakacyjnym programie imprez sportowo-rekreacyjnych, znalazły się trzy tematyczne bloki zajęć:

 • Rozgrywki parkowe, gdzie dzieci zmagały się w sportowych torach przeszkód na czas, grach terenowych oraz zabawach rekreacyjnych. Miejscem Rozgrywek był Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park” w Olkuszu.
 • „Wakacyjna szkółka nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, deskorolkach oraz hulajnogach” – szkolenia i warsztaty były prowadzone przez całe wakacje, dwa razy
  w tygodniu we wtorki i czwartki, na skateplazie w „Silver Parku”.
 • Potyczki sportowe to „Lekkoatletyka na wesoło”, drużynowe turnieje piłki nożnej i mini piłka nożna oraz turnieje tenisa ziemnego.

22 sierpnia MOSiR uczestniczył w festynie rodzinnym w Dolince, gdzie przeprowadził  turniej siatkówki i animacje sportowe dla dzieci i dorosłych. Podsumowanie wakacyjnych aktywności miało miejsce w Parku Rekreacyjno-Krajobrazowym „Silver Park” 28 sierpnia podczas festynu gier i zabaw „Rodzinnych Rozgrywek Parkowych”.

W lipcu na olkuskich kortach odbyły się turnieje tenisa ziemnego: Mistrzostwa Olkusza i I Turniej Tenisowy Orlich Gniazd by Head. Współorganizatorem drugiego z turniejów była prężnie działająca Fundacja „Tenis Open” z Katowic, z którą zamierzamy zorganizować kolejne turnieje. 19 września sezon tenisa ziemnego zakończył Turniej Deblowy o Mistrzostwo Olkusza.

We wrześniu w Hali MOSiR został rozegrany II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Srebrnego Miasta zorganizowany przez sekcję tenisa stołowego LKS „Kłos” Olkusz i MOSiR, a Burmistrz Miasta i Gminy – Roman Piaśnik objął imprezę honorowym patronatem.

Największym wydarzeniem we wrześniu była Juromania – Święto Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W wydarzeniach jakie odbywały się w Olkuszu i Rabsztynie wzięło udział przeszło dwa tysiące osób. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, a współorganizatorami Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Śląskiego. MOSiR był odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć „Gwarkowie na kółkach” oraz rodzinnej strefy aktywności w Parku Rekreacyjno – Krajobrazowym „Silver Park”, rajdu rowerowego, biegu i marszu nordic walking „Na Rabsztyn” oraz strefy aktywności dla uczestników „Sarmackiej Zabawy w Rabsztynie”.

Sezon rowerowy zakończył Rajd Rowerowy Szlakiem Kordonów Granicznych organizowany przez MOSiR oraz Radę Sołecką Niesułowic. Był to też ostatni w 2021 marsz nordic walking.

Po trzyletniej przerwie MOSiR wznowił „Rodzinne Rozgrywki Sportowe”, czyli cykl spotkań o charakterze sportowo – rekreacyjnym rozgrywany od października 2021 do maja 2022 r.
W zawodach mogą brać udział dwuosobowe drużyny składające się z dzieci i rodziców, rywalizujące w podziale na 3 kategorie wiekowe.

Listopad rozpoczął II WTK Seniorów w Tenisie Stołowym, 11 listopada tradycyjnie odbył się Otwarty Turniej Tenisa Stołowego – 6 memoriał Henryka Swędzioła, w którym wzięło udział 226 zawodników, a 4 grudnia został rozegrany XXIV Turniej Tenisa Stołowego Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej o Puchar Biskupa Sosnowieckiego, Wojewody Małopolskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Otwarty Turniej Tenisa Stołowego 6 Memoriał Henryka Swędzioła

13 listopada w hali MOSiR gościli akrobaci, którzy wzięli udział w Ogólnopolskich Zawodach „Młode Talenty” w skokach na trampolinie, ścieżce i podwójnej mini trampolinie.  Organizatorem zawodów byli Małopolski Związek Akrobatyki Sportowej oraz Polski Związek Gimnastyczny, a honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz – Roman Piaśnik.

Ostatnią imprezą 2021 r. był Mikołajkowy Turniej Charytatywny „Gramy dla Oskara”. Organizatorem turnieju był OKS Słowik Olkusz we współpracy z MOSiR w Olkuszu. W turnieju wzięło udział około 150 młodych piłkarzy.

Ponadto w 2021 r. w hali MOSiR odbyło się 15 meczów III i V Ligi tenisa stołowego, 5 meczów I Ligi piłki ręcznej, 28 meczów młodszych piłkarek ręcznych oraz 6 turniejów SZS.

W budynku Hali Sportowo-Widowiskowej (na sali głównej) od 19.04.2021 r. do 31 lipca działał Punkt Szczepień Powszechnych przeciw COVID-19. MOSiR w Olkuszu uczestniczył także
w organizacji akcji szczepień w Chacie Kocjana w Rabsztynie.

Na przełomie roku nastąpiła również ważna zmiana dla MOSiR w Olkuszu. Pan Dariusz Murawski, który kierował pracami jednostki od września 2007 r. został zastępcą burmistrza
ds. komunalnych w olkuskim Urzędzie Miasta i Gminy.  Pracami Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pokieruje długoletni pracownik Pan Jacek Bujas.