XII Memoriał Juliana Kazibuta – Turniej Piłki Ręcznej

Uczestniczki XII Memoriału Juliana Kazibuta - Turnieju Piłki Ręcznej

Od 25 do 31 maja w Hali Sportowo-Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19, odbył się  12. Memoriał Juliana Kazibuta – Turniej Piłki Ręcznej dziewcząt i chłopców. W zawodach mogły uczestniczyć drużyny ze szkół podstawowych i średnich z terenu Miasta i Gminy Olkusz. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały łącznie 23 zespoły: 16 ze szkół podstawowych oraz 7 ze szkół średnich, aby wziąć udział w turnieju będącym wspomnieniem Pana Juliana Kazibuta – człowieka legendy olkuskiej piłki ręcznej. Julian Kazibut przygodę z handballem zaczął od gry w koszulce miejscowego Orła, a po likwidacji klubu włączył się w tworzenie sekcji żeńskiej, grającej wtedy w strukturach LZS-ów. Srebrne Lwice rywalizację o punkty zaczęły od II ligi. Szybko jednak pięły się w górę, awansując najpierw do I ligi, a później do PGNiG Superligi. W budowę solidnego pod względem sportowym i ekonomicznym klubu, Julian Kazibut włożył sporo pasji, zdrowia i pieniędzy.

W pierwszym dniu turnieju rywalizowali chłopcy z 4 olkuskich szkół średnich, grając systemem każdy z każdym. W tym roku najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół nr 4, którzy pokonali Zespół Szkół nr 1 (II miejsce), IV LO (III miejsce) i Zespół Szkół nr 3 (IV miejsce). Najlepszym strzelcem został Jakub Jędrzejek (IV LO), który zdobył 6 bramek, a najlepiej bronił Marcin Kucharczyk (ZS nr 1).

Drugi dzień memoriału należał do dziewcząt ze szkół średnich, które grały systemem każdy z każdym. Turniej wygrały uczennice z IV LO, które pokonały Zespół Szkół nr 4 (II miejsce) i Zespół Szkół nr 3 (III miejsce). Najwięcej, bo 12 bramek wrzuciła Nikola Sołościuk (IV LO), a najlepszą bramkarką została Oliwia Paczek (ZS nr 4).

Trzeci dzień turnieju wyłonił zwycięzców wśród chłopców ze szkół podstawowych. Na boisku spotkało się 9 drużyn, tj.: SP nr 2, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 6, SP nr 9, SP z Gorenic, SP z Osieka, SP z Braciejówki oraz SP z Witeradowa, Zespoły zostały podzielone na trzy grupy 3-drużynowe, grając systemem każdy z każdym. Następnie zwycięskie drużyny spotkały się w tzw. grupie „złotej”, zespoły z drugich miejsc w „srebrnej”, a z trzecich miejsc w „brązowej”, dalej grając systemem „każdy z każdym”. Turniej wygrali uczniowie z SP nr 9, pokonując 7:3 zespół z SP nr 3 (II miejsce) i przegrywając 2:3 z SP nr 2 (III miejsce). O miejscach na podium zdecydował stosunek bramek, który okazał się korzystniejszy dla „dziewiątki” zaledwie o jedno „oczko”. Najwięcej, bo 21 bramek zdobył Łukasz Pajor (SP z Witeradowa), a najlepszym bramkarzem został Piotr Gajda (SP nr 3).

W ostatnim dniu memoriału do rywalizacji przystąpiło 7 żeńskich drużyn ze szkół podstawowych, tj.: SP nr 2, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 9, SP w Gorenicach, SP w Braciejówce oraz SP w Zedermanie. Zespoły podzielone na dwie grupy: 3 drużynową  i 4 drużynową zagrały systemem każdy z każdym. Następnie zwycięskie drużyny spotkały się w finale, zespoły z drugich miejsc w meczu o 3 miejsce, a pozostałe zespoły: z Zedermana, z Gorenic i SP nr 3, powalczyły o 5-7 miejsca w turnieju, dalej grając systemem każdy z każdym. Turniej wygrały uczennice z SP nr 9, pokonując 11:1 zespół z Braciejówki (II miejsce). Mecz o 3 miejsce nie został rozegrany z uwagi na liczne kontuzje w zespole z SP nr 4 i zakończył się walkowerem na korzyść SP nr 2 (III miejsce). Drużyna z Zedermana pewnie pokonała swoje rywalki plasując się na V miejscu przed szkołą z Gorenic (VI miejsce) oraz SP nr 3 (VII miejsce). Najwięcej, bo 19 bramek zdobyła Natalia Kania (SP nr 9), a najlepszą bramkarką została Amelia Czopek (SP w Braciejówce).

Każdy dzień turnieju kończył się ogłoszeniem wyników oraz przekazaniem uczestnikom  okolicznościowych koszulek. Uroczysta dekoracja najlepszych drużyn i zawodników oraz wręczenie nagród odbędzie się 14 czerwca podczas XXXVIII Spartakiady Dzieci i Młodzieży Miasta i Gminy Olkusz.

Organizatorami Memoriału byli: Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a sponsorami Przedsiębiorstwo ARKOP, ZGH Bolesław, Biuro Nieruchomości Vestalia Property oraz FHU MAX-TRANS Gospodarka Odpadami.