PZLA Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów

W sobotę 22 kwietnia, Olkusz będzie gospodarzem PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów. Na bieżni lekkoatletycznej Stadionu OSW Czarna Góra o medale powalczą najlepsi biegacze z całego kraju. Mistrzostwa odbędą się w dwóch kategoriach wiekowych: U23 (zawodnicy urodzeni w latach 2001-2003) oraz Seniorzy (zawodnicy urodzeni w latach 2000 i starsi). Ogólnopolską imprezę poprzedzi V Memoriał Czesławy Mentlewicz – święto biegania na krótkich dystansach, które w końcu zawita w Srebrnym Mieście.

To będzie wydarzenie jakiego sportowy Olkusz dawno nie widział. Po rewitalizacji stadionu, który zyskał nowy blask, nadszedł czas na zmagania na najwyższym, krajowym poziomie pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Do startu w PZLA Mistrzostwach Polski w biegu na 10 000 metrów mają prawo przystąpić obywatele Rzeczypospolitej Polskiej posiadający ważną na sezon 2023 licencję zawodniczą, wystawioną przez krajową centralę. W ramach kategorii U23 odbywać się będzie rywalizacja nie tylko o podium, ale i punkty do Systemu Sportu Młodzieżowego.

Początek zmagań w ramach MP zaplanowano na godz. 15:00. Kwadrans wcześniej przewidziano uroczyste otwarcie imprezy. Jako pierwsi na bieżni olkuskiego stadionu pojawią się mężczyźni, a następnie do walki o medale wejdą kobiety. Łącznie odbędzie się pięć biegowych serii, po 45 minut każda. Ceremonie dekoracji na płycie głównej stadionu od 20:00 przy sztucznym świetle. Udział w imprezie zapowiedziała cała czołówka polskich biegaczy, bowiem właśnie w Olkuszu będzie można uzyskać minima czasowe na zbliżające się Mistrzostwa Europy.

Wydarzeniem towarzyszącym PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów będzie piąta edycja Memoriału Czesławy Mentlewicz. Biegowe zmagania wśród najmłodszych adeptów lekkiej atletyki, to stały punkt imprezy upamiętniającej postać zasłużonej za życia zawodniczki, trenerki i wychowawcy młodego pokolenia sportowców. Po Krakowie i Tarnowie zawody wreszcie przenoszą się do Olkusza. Tutaj na bieżni w głównej roli pojawią się dziewczęta i chłopcy, startujący na krótkich dystansach: od 300 do 1000 metrów z podziałem na kategorie wiekowe: U10 i młodsi, U12 i młodsi, U14 i młodsi oraz U-20 i młodsi. Początek zmagań około godz. 13:00, a zakończenie półtorej godziny później przy okazji dekoracji najszybszych uczestników. Dokończenie rywalizacji w ramach V Memoriału Czesławy Mentlewicz od godz. 18:00 w trakcie biegu na 1000 metrów elity.

Kierownictwo nad PZLA Mistrzostwami Polski w biegu na 10 000 metrów: Polski Związek Lekkiej Atletyki

Organizatorzy lokalni: Miasto i Gmina Olkusz, Ludowy Klub Sportowy „Kłos” Olkusz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

Honorowy Patronat nad zawodami objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.