Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie

26 kwietnia na terenie Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego Silver Park odbyła się runda eliminacyjna do zawodów finałowych Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich w biegach przełajowych. Przy ulicy Głowackiego w dwóch kategoriach wiekowych i na dwóch różnych dystansach pobiegło łącznie ponad 160 uczniów szkół podstawowych z terenu całej Małopolski. Awans do finałowej rywalizacji, zaplanowanej na końcówkę wakacji w Toruniu, zapewniła sobie szóstka najlepszych biegaczy – zarówno wśród dziewcząt, jak i wśród chłopców – w obu rocznikach: U12 i U14.

Już po raz kolejny malownicze tereny Silver Parku stały się areną zmagań młodych lekkoatletów lubujących się w biegach przełajowych. Tym razem stawka imprezy była spora, bowiem oprócz miejsc na podium, ważyły się również losy ewentualnych kwalifikacji do kolejnego etapu ogólnopolskiej imprezy realizowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Jako pierwsi na starcie stanęli uczestnicy biegu na 800 metrów w młodszej kategorii wiekowej. Najszybciej z grona dziewcząt finiszowała Maja Chodorowska z Krakowa, która na podium wyprzedziła Mirę Peszt oraz Agatę Przepiórkę. W grupie chłopców do 12. roku życia najlepiej zaprezentował się mieszający w Bochni Adam Majcher, a na dalszych medalowych pozycjach znaleźli się Jakub Czarnecki i Wojciech Malec.

Później także na dwóch pętlach, tyle tylko że nieco dłuższych rywalizowali biegacze ze starszej kategorii wiekowej. W grupie U14 wśród dziewcząt triumfowała olkuszanka Agata Kisiała, która na mecie wyprzedziła Annę Kłyś oraz Weronikę Janeczek, natomiast zmagania u chłopców z najlepszym czasem i po iście sprinterskim finiszu wygrał pochodzący z Krzeszowic Jakub Lemański, pokonując ostatecznie Kubę Dolezego oraz Pawła Kąkola.

W trakcie ceremonii dekoracji, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe najlepszym zawodnikom wręczali: Prezes Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki Paweł Czyż, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu Jacek Bujas oraz Wiceprezes Zarządu KS Olkusz Wojciech Bróg.

O ile największą satysfakcję odczuwali zwycięzcy poszczególnych serii oraz biegacze, którym również udało się stanąć na podium, o tyle radość towarzyszyła również zawodnikom z kolejnych miejsc 4-6, bowiem i oni zgodnie z regulaminem zawodów eliminacyjnych uzyskali prawo startu w finałach Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich. Na przełomie sierpnia i września do Torunia zjadą się młodzi biegacze z całego kraju, którzy powalczą na przełajowych trasach o ogólnopolski tytuł.

Kwalifikanci do zawodów Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich z eliminacji małopolskich:

U12 DZIEWCZĘTA: 1. Maja Chodorowska, 2. Mira Peszt, 3. Agata Przepiórka, 4. Martyna Tatoń, 5. Julia Balcer, 6. Julia Ferdek.

U12 CHŁOPCY: 1. Adam Majcer, 2. Jakub Czarnecki, 3. Wojciech Malec, 4. Kasjan Salawa, 5. Bruno Długosz, 6. Szymon Staszkiewicz.

U14 DZIEWCZĘTA: 1. Agata Kisiała, 2. Anna Kłyś, 3. Weronika Janeczek, 4. Hanna Jarosz, 5. Magdalena Kędzior, 6. Martyna Peszt.

U14 CHŁOPCY: 1. Jakub Lemański, 2. Kuba Dolezy, 3. Paweł Kąkol, 4. Filip Kijak, 5. Bartłomiej Siejka, 6. Michał Bróg.

Projekt pn. „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej.

Organizatorzy eliminacji województwa małopolskiego: MLZA, MOSiR w Olkuszu, KS Olkusz.

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest TUTAJ.