Pomorzańskie Skałki

Powiększ obrazSkałki Pomorzańskie

B. Dodatkowa opcja trasy: Pomorzańskie Skałki

Opis trasy z Olkusza do Rabsztyna został opisany w wersji rozszerzonej i krótkiej

Poniżej opis trasy z Rabsztyna na Pomorzańskie Skały:

Przemieszczając się dalej czerwonym szlakiem Orlich Gniazd wzdłuż rabsztyńskiego wzgórza, docieramy do końca drogi asfaltowej i jedziemy/idziemy prosto utwardzoną drogą gruntową, prowadzącą skrajem Czarnego Lasu, w kierunku Pomorzańskich Skałek.

Po pokonaniu około 1300 m od węzła szlaków pod zamkiem Rabsztyn, docieramy do kolejnego węzła szlaków. W tym miejscu czerwony szlak Orlich Gniazd pieszy i rowerowy skręcają w prawo w drogę, która prowadzi skrajem lasu, a my kierujemy się w lewo, w drogę prowadzącą przez pola, w stronę widocznych zabudowań Bogucina Małego i Podgrabia. Po przebyciu 300 m polną drogą, docieramy do skrzyżowania na asfaltowej szosie, prowadzącej przez Podgrabie i Bogucin Mały. Przejeżdżamy/przechodzimy na drugą stronę drogi w zabudowaną po obu stronach wąską ulicę prowadzącą na zachód. Po około 450 m, gdzie kończą się zabudowania i asfaltowa nawierzchnia, utwardzoną drogą prowadzącą przez pola (po 550 m) docieramy do asfaltowej drogi wojewódzkiej 79,1 prowadzącej z Olkusza do Klucz. Przecinamy drogę i kontynuujemy podróż w tym samym kierunku jadąc/idąc w stronę widocznych Pomorzańskich Skał. Po ok. 750 metrach polnej drogi docieramy do Pomorzańskich Skał.

Pomorzańskie Skały: na wysokim wzgórzu (427,5 m n.p.m.) wznosi się grupa wapiennych skał o fantazyjnych kształtach i ciekawych nazwach; Sfinks, Zamczysko, Małe Labirynty. Miejsce to ma status pomnika przyrody. Nazwa tej formacji skalnej wywodzi się od nazwy Pomorzany – pobliskiej dzielnicy Olkusza. Pomorzańskie Skały znajdują się tuż nad krawędzią kuesty jurajskiej. Rozciąga się z nich piękny widok na otoczony lasami Olkusz, ale także na Wyżynę Śląską, gdzie w krajobrazie dominują kominy hutnicze w Dąbrowie Górniczej, ale także na Pustynię Błędowską.

Z Pomorzańskich Skałek można kontynuować rajd korzystając z następujących opcji:

  1. wracamy do węzła szlaków pod zamkiem Rabsztyn i skręcamy w prawo na drogę asfaltową jadąc/idąc czarnym szlakiem Rabsztyn – Silver Park,
  2. kontynuujemy podróż na zachód, skręcamy w lewo na ul. Długą, którą docieramy do Silver Parku,
  3. kontynuujemy podróż na zachód, w stronę ul. Długiej, którą przecinamy i dalej drogą przez pola docieramy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym (kluczewskim), gdzie skręcamy w lewo, a następnie podążamy w/w szlakiem aż do Silver Parku.