Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marsz Nordic Walking – Juromania 2019

Rowerzyści podczas Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marszu Nordic Walking - Rabsztyn 2019

22.09 MOSiR Olkusz po raz drugi podczas Juromanii, zorganizował Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marsz Nordic Walking w ramach „Święta Szlaku Orlich Gniazd – Rabsztyn 2019, festynu sarmackiego.

Celem Juromanii – jest promocja Szlaku Orlich Gniazd, przechodzącego przez tereny województw śląskiego i małopolskiego oraz znajdujących się na nim obiektów, a także przedłużenie sezonu turystycznego. W ciągu jednego weekendu w 25 różnych lokalizacjach do wyboru było wiele wydarzeń promujących nie tylko zamki, ale również krainy, które obejmują malownicze krajobrazy, obiekty historyczne i sakralne oraz przestrzenie dla różnych sfer aktywności.

Jednym z takich miejsc był zamek w Rabsztynie, wyjątkowe, piękne miejsce, z bogatą historią. O godzinie 10.00 nastąpiło oficjalne otwarcie i uroczyste rozpoczęcie Święta, któremu towarzyszył przemarsz wojsk, prezentacja broni armatniej i salw honorowych oraz prezentacja Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej.

Niedzielna piękna aura sprawiła, że na wzgórze zamkowe w Rabsztynie przybyło ponad 130 miłośników rowerowych jak i pieszych wycieczek.

Po ceremonii otwarcia rowerzyści i nordik’owcy udali się pod bramę MOSiR, skąd jeden z rekonstruktorów w stroju z minionej epoki strzelił z bicza dając znak startu uczestnikom Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marszu nordic walking.

Trasa rajdu liczyła około 12 km i przebiegała po Jurajskim Szlaku Rowerowym Orlich Gniazd. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali okolicznościowe koszulki, a zwycięzcy konkursu nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego oraz materiały promocyjne Juromanii. Rajd zakończył poczęstunek na wzgórzu zamkowym.

Organizatorami Święta Szlaku Orlich Gniazd – Rabsztyn 2019, festynu sarmackiego byli Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, a współorganizatorami Miasto i Gmina Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Partnerami wydarzenia byli: OSP Olkusz, PTTK Odział Olkusz, Podolski Regiment Odprzodowy i Małopolska Chorągiew Husarska z Krakowa, Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla wszystkich”, Nadleśnictwo Olkusz, Stowarzyszenie Biała Przemsza oraz Małopolski System Informacji Turystycznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Kraków, Gazeta Krakowska, Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski oraz portal historykon.pl. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Olkusz. Impreza odbyła się w ramach akcji Juromania, czyli drugiej edycji święta Szlaku Orlich Gniazd organizowanej przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Śląskiego i Małopolskiego.

Dodatkowo rajd wsparli: Metal Spec Salon Rowerowy Olkusz, ul. Górnicza 10 oraz Grupa Rowerowa Rower, lubię go!