ŻEGNAJCIE WAKACJE

Podsumowanie zajęć, turniejów sportowych i festynów organizowanych w ramach   „WAKACJI z MOSiR’em 2022”

Wakacje 2022 rozpoczęły się w sobotę 25.06.2022 r. ekologicznym piknikiem „Wakacje z naturą”. Organizatorami imprezy byli Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko i organizacją odzysku Auraeko oraz partnerami: Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olkuszu  i Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Olkuszu. Na uczestników czekały liczne atrakcje związane z ekologią i recyklingiem, m.in. warsztaty ze sztuki ze śmieci, turniej Eko-Milionerzy, kącik eko-melomana, pszczeli ul z recyklingu. Dla najmłodszych Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu w strefie gier i zabaw przygotował liczne konkurencje, takie jak: kolorowa układanka, gra w kółko i krzyżyk, rzuty do celu oraz ekologiczny tor przeszkód, nawiązujący do segregacji śmieci. Wszyscy startujący w animacjach otrzymali gadżety ufundowane przez fundację „Odzyskaj Środowisko”.

W pierwszy weekend lipca 02-03.07.2022 r. został rozegrany Otwarty Turniej o Mistrzostwo Olkusza w Tenisie Ziemnym, zorganizowany przez MOSiR w Olkuszu. 20 zawodników rywalizowało w dwóch kategoriach: open i amatorskiej. W kategorii open zwyciężył Bartosz Kocjan, a wśród amatorów najlepszy był Kacper Tworek.

W niedzielę 03.07.2022 r. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Rada Sołecka Niesułowic, we współpracy z Miastem Bukowno i Miastem Trzebinią zorganizowali rajd rowerowy szlakiem Kordonów Granicznych oraz marsz nordic walking. W rajdzie wzięło udział 164 rowerzystów, a maszerowała 14 osobowa grupa nordic walking.

W programie „Wakacji z MOSiR`em 2022”, realizowanym w lipcu i sierpniu, znalazły się trzy tematyczne bloki zajęć:

  • Potyczki sportowe to lekkoatletyka na wesoło, zabawy z piłką nożną oraz animacje sportowe Zajęcia odbywały się we wtorki na stadionie lekkoatletyczno – piłkarskim.
  • „Wakacyjna szkółka nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, deskorolkach oraz hulajnogach” – szkolenia i warsztaty były prowadzone przez całe wakacje, we wtorki od godz. 16.00, na skateplazie w „Silver Parku”.
  • Rozgrywki parkowe, to czwartkowe zajęcia, podczas których dzieci zmagały się w sportowych torach przeszkód na czas, grach terenowych oraz zabawach rekreacyjnych. Miejscem Rozgrywek był Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park” w Olkuszu.

Ponadto w każdą środę osoby wypoczywające na olkuskim basenie, mogły uczestniczyć w „niezaWODNYCH animacjach”. Były to gry i zabawy oraz sportowe tory przeszkód, kierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, miłośników zdrowego i aktywnego relaksu.

W połowie lipca, w słoneczny weekend 16-17.07 odbyły się aż 4 duże imprezy!

16.07.2022 r. mieszkańcy tłumnie przybyli do Silver Parku przy ul. Głowackiego na Dzień baniek mydlanych i Święto kolorów. Pierwsza część eventu przyciągnęła rodziny z dziećmi, które bardzo chętnie „produkowały” bańki i bawiły się z bohaterką książeczek Kicią Kocią. O 17.30  nad Silver Parkiem pojawił się pierwszy kolorowy obłok i zaczęło się Święto kolorów. W tej części imprezy pojawiło się znacznie więcej młodzieży, która pomiędzy „wyrzutami kolorów” bawiła się przy dźwiękach muzyki. W wydarzeniu wzięło ok. 1000 osób.

16.07.2022 r. osoby wypoczywające na olkuskim basenie, zaprosiliśmy na „niezaWODNE animacje”. Dzieci bawiły się w zbieranie grzybków, kolorowe układanki i rzuty do celu.

16-17.07.2022 r. w II Turnieju Tenisowym Orlich Gniazd zmierzyło się 56 tenisistów, którzy rywalizowali  w 5 kategoriach: singiel kobiet, singiel mężczyzn (z podziałem na kategorie wiekowe: do i powyżej 50 lat) oraz debel kobiet i mężczyzn. Organizatorami turnieju byli: Fundacja TENNIS OPEN z Katowic i MOSiR w Olkuszu, a Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik objął turniej patronatem honorowym.

17.07.2022 r. w ramach Sportowych Weekendów w Dolince odbył się II Turniej Siatkówki. W zawodach wzięło udział 6 drużyn.

Przygotowaliśmy też wakacyjną ofertę rodzinnych zawodów, bo lato sprzyja integracji i mobilizuje do wspólnego spędzania czasu. Rodziny z dziećmi mogły uczestniczyć w 3 festynach gier i zabaw. Pierwszy z nich, Rodzinne Potyczki Sportowe „Razem w parku”, miał miejsce 24.07.2022 r. na stadionie lekkoatletyczno – piłkarskim na „Czarnej Górze”.  W imprezie wzięło udział 13 rodzin, które rywalizowały w sztafecie, na torze przeszkód i w rzutach do celu. Po 3 konkurencjach wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach: dzieci młodszych do 7 lat i dzieci starszych. Zawodnicy z trzech pierwszych miejsc, w każdej kategorii otrzymali medale i nagrody, a pozostali uczestnicy upominki za udział w festynie. Wszystkie drużyny odebrały pamiątkowe dyplomy.

Na drugi festyn 20.08.2022 r. mieszkańców zaprosił zarząd osiedla Centrum.  MOSiR w Olkuszu dla uczestników IX Festynu Rodzinnego osiedla Centrum przygotował i przeprowadził 3 konkurencje sportowe, dopasowane do wieku uczestników, w tym jedną rodzinną. W animacjach wzięło udział 43 gości festynu.

Trzeci festyn – „Rodzinne Rozgrywki Parkowe” odbył się 28.08.2022 r. w Parku Rekreacyjno-Krajobrazowym „Silver Park” przy ul. Głowackiego i był podsumowaniem wakacyjnych zajęć. W imprezie wzięło udział 15 rodzinnych drużyn. Po zawodach wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe upominki – zabawki jojo. Najlepszym 3 drużynom w każdej kategorii, wręczono medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy dostali dmuchane piłki z logo „Wakacji z MOSiR`em” i dyplomy za udział w festynie. Ważnym punktem imprezy była ceremonia wręczenia pucharów, nagród i upominków dzieciom, które zdobywały punkty w sportowych konkurencjach „Wakacji z MOSiR`em 2022”.

W  „Wakacjach z MOSiR`em 2022”, festynach, turniejach i rajdzie łącznie wzięły udział 1084 osoby i przeprowadzono 162 godziny zajęć, a w wydarzeniu „Dzień baniek mydlanych i Święto kolorów” bawiło się ok. 1000 osób.