Juromania – Rodzinny Rajd Rowerowy „Zamek Rabsztyn” oraz Marsz Nordic Walking

Rowerzyści startują spod bramy podczas Rodzinnego Rajdu Rowerowego "Zamek Rabsztyn"

17 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w trzecim dniu Juromanii – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej przeprowadził Rodzinny Rajd Rowerowy „Zamek Rabsztyn” oraz Marsz Nordic Walking po Rezerwacie Pazurek. Piękna, słoneczna pogoda oraz widowiskowy festyn historyczny „Sarmaci w Rabsztynie” przyciągnęły na wzgórze rabsztyńskiego zamczyska wielu olkuszan oraz turystów. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu nie zawiedli i w niedzielę przybyło 165 osób (on-line zgłosiło się łącznie 179 osób).

Jako pierwszy o godz. 11.00 wystartował nordic. Uczestnicy spotkali się na parkingu leśnym rezerwatu Pazurek, przy drodze nr 783. 21 osób prowadzonych przez panią Agatę Wdowik, przemaszerowały po rezerwacie, trzymając się wytyczonej ścieżki dydaktycznej. Trasa prowadziła przez niezwykłe skalne miasto utworzone przez Zubowe Skały, o różnorodnych kształtach i wysokości do 18 m, które są zbudowane z twardych wapieni skalistych. Po drodze można podziwiać dostojne buki, jawory i bór sosnowy.

144 uczestników rajdu rowerowego wyruszyło na trasę o godz. 11.30, tuż po oficjalnym otwarciu Juromanii. Jak przystało na festyn historyczny „Sarmaci w Rabsztynie” rowerzyści wystartowali na wystrzał z broni czarnoprochowej. Trasa rajdu rozpoczynała się u stóp rabsztyńskiego zamczyska i biegła czerwonym Jurajskim Szlakiem Rowerowym Orlich Gniazd w kierunku Czarnego Lasu i Jaroszowca. Dalej prowadziła odcinkiem nieoznakowanej ścieżki leśnej w kierunku Czarnego Lasu. Po przekroczeniu drogi publicznej w Czarnym Lesie rowerzyści ponownie pojechali szlakiem rowerowym Orlich Gniazd i drogą publiczną, kierując się do mety na wzgórzu zamkowym w Rabsztynie.

Uczestnicy rajdu i marszu odebrali okolicznościowe koszulki z logo Juromanii oraz odblaski z logo MOSiR w Olkuszu, a na mecie w kawiarni na zamku czekał na nich gorący poczęstunek.

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom, którzy z uśmiechem pokonali tegoroczną trasę rowerem lub z kijkami. Do zobaczenia za rok.

Organizatorem wydarzenia „JurOmania Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej” Zamek Rabsztyn – Olkusz było Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego/Śląskiego. Współorganizatorami byli: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a partnerami: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Zamek Rabsztyn, Nadleśnictwo Olkusz, Hufiec ZHP Olkusz, stowarzyszenia: Speleoklub Olkusz, Wszyscy dla wszystkich, ZGH „Bolesław”, Fundacja ZGH „Bolesław”, Kopalnia Wiedzy o Cynku, VelvetCare, Park linowy Srebrny Gaj, Fundacja Mapa Pasji, Questy wyprawy odkrywców i Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu. Patronat medialny objęli: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.