Międzynarodowe Zawody w Biegu na Orientację CEYOC i Wawel Spring Cup

Zawodnicy biegną do mety podczas Międzynarodowych Zawodów w Biegu na Orientację

1 kwietnia w centrum Olkusza miał miejsce pierwszy etap Międzynarodowych Zawodów w Biegu na Orientację CEYOC (Central European Youth Orienteering Cup). Zawody zostały podzielone na 3 etapy: bieg sprinterski (Olkusz), bieg średniodystansowy (Rodaki) oraz sztafety (Ogrodzieniec). O Puchar Europy Środkowej rywalizowała młodzież z Polski, Niemiec, Czech, Węgier, Słowacji oraz Słowenii. Organizatorem przedsięwzięcia był Wojskowy Klub Sportowy Wawel, mający wieloletnie doświadczenie w organizowaniu tego typu imprez.

Biegowi sprinterskiemu w Olkuszu towarzyszyły zawody Wawel Spring Cup, w którym mogli pobiec wszyscy chętni, także mieszkańcy Olkusza. Specjalnie dla nich zostały uruchomione kategorie otwarte. Punkty kontrolne na dystansie sprinterskim były wyznaczone w centrum miasta, w opisie trasy organizatorzy zaznaczyli, że „teren charakteryzuje się typową miejską zabudową i składa się z dwóch różnych obszarów: typowego polskiego osiedla a także olkuskiej starówki”. Pomimo intensywnych opadów śniegu i niskiej temperatury na starcie obu biegów stanęło łącznie ponad 700 uczestników. Nie tylko pogoda była przeszkodą, ale również wzmożony ruch pieszy i samochodowy, tak jak to bywa w piątkowe popołudnie. Przechodnie i kierowcy nieoczekiwanie stawali się widzami zawodów. Nieocenioną pomocą wykazali się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, którzy sprawnie zabezpieczali przejście dla pieszych przez ulicę Kościuszki. Meta biegów znajdowała się w samym sercu Srebrnego Miasta czyli na olkuskim Rynku.

 

To było prawdziwe sportowe święto!

*Bieg na Orientację to sport dla wszystkich. Łączy w sobie aktywność fizyczną z wysiłkiem intelektualnym. Aby wygrywać należy szybko biec, szybko myśleć i szybko nawigować, a wszystko to robić jednocześnie… Stajesz na starcie i dostajesz mapę z trasą. Twoim zadaniem jest pokonać ją jak najszybciej, a widzisz ją po raz pierwszy. Wybór wariantów i trasy zależy wyłącznie od Ciebie. Obecność na punktach potwierdzasz za pomocą elektronicznego chipa. Dowolność wariantów i ich realizacja stanowi istotę tego sportu. Bieg na Orientację nie ma ograniczeń. Trenują ją dzieci, młodzież, osoby dorosłe jak i starsi. Jest sportem rodzinnym, który na całym świecie uprawia setki tysięcy ludzi. Rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Europy i Polski.

Wyniki oraz fotorelacja

Zdjęcia z biegu sprinterskiego

Zdjęcia z dekoracji

Zdjęcia Gazeta Krakowska