Spotkania ze szczypiorniakiem

Od lutego w Hali Sportowo – Widowiskowej MOSiR w Olkuszu, odbywają się konsultacje szkoleniowe dla uczestników zadania „Spotkania ze szczypiorniakiem”. Projekt realizowany ze środków finansowych Województwa Małopolskiego w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, skierowany jest do uczniów klas czwartych i młodszych szkół podstawowych z terenu powiatu olkuskiego, a jego realizatorem jest Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz.  

„Spotkania ze szczypiorniakiem” to dodatkowe lekcje wychowania fizycznego w szkołach uczestniczących w projekcie, a także cykl konsultacji szkoleniowych, gdzie w jednym miejscu, pod czujnym okiem trenerów SPR-u spotykają się zaangażowani w projekt uczniowie, wraz ze swoimi nauczycielami. Do tej pory przy Wiejskiej 1a odbyły się trzy takie spotkania. Na sobotę 20 kwietnia zaplanowano czwarte, w maju piąte – ostatnie, a zwieńczeniem całego projektu będzie czerwcowy turniej, który wyłoni „Mistrza szczypiorniaka”.

SPOTKANIA ZE SZCZYPIORNIAKIEM

Jesteśmy na półmetku „Spotkań ze szczypiorniakiem” – projektu realizowanego w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Propagując aktywność fizyczną wśród uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu olkuskiego, wszystkich uczestników przekonujemy, że to właśnie piłka ręczna jest naszą największą sportową miłością, chcąc naszą pasją zarażać innych. W projekt realizowany ze środków finansowych Województwa Małopolskiego zaangażowanych jest blisko 250 osób.

„Spotkania ze szczypiorniakiem” to forma promocji aktywności fizycznej środowisk szkolnych powiatu olkuskiego. Głównym celem zadania jest rozwój sportowy dzieci ze szkół podstawowych, poprzez gry i zabawy z zakresu piłki ręcznej w powiecie olkuskim, a także integracja środowisk szkolnych poprzez organizację cyklu konsultacji edukacyjno-sportowych, w trakcie dni wolnych od zajęć lekcyjnych. Zajęcia praktyczne i teoretyczne zostaną zwieńczone Turniejem Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców, który wyłoni Mistrza Szczypiorniaka.

Projekt realizowany ze środków finansowych Województwa Małopolskiego w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, skierowany jest do uczniów z klas czwartych i młodszych szkół podstawowych z terenu powiatu olkuskiego.

Za nami dziesiątki godzin dodatkowych lekcji szczypiorniaka w ośmiu szkołach, trzy konsultacje w Hali Sportowo-Widowiskowej, a także perspektywa kolejnych aktywnych tygodni z handballem najmłodszych w roli głównej. I tak aż do czerwca.

Konsultacje, to trzygodzinne spotkania przy Wiejskiej 1a ze wszystkimi uczestnikami projektu, który oprócz dodatkowych zajęć sportowych, zapewnia im gadżety (koszulkę, bidon i workoplecak), a na finiszu projektu, także turniej, okraszony nagrodami indywidualnymi i drużynowymi. W trakcie zajęć trenerki SPR Olkusz testują ogólną sprawność dzieci, do aktywności fizycznej włączając elementy piłki ręcznej. Dzieci ćwiczą celność rzutów, szybkość oraz pracują nad sferą mentalną, bo konsultacje łączą w sobie ruch z teorią. Oddziałujemy na naszych podopiecznych kompleksowo, chcąc jak najlepiej przygotować ich do wydarzenia kończącego nasz projekt, a więc do przedwakacyjnego turnieju Mistrza Szczypiorniaka. Wierzymy też, że wspólna droga jaką obecnie obraliśmy, zaprocentuje w niedalekiej przyszłości, nowymi twarzami w ligowych zespołach SPR-u.

Dotychczas w projekt, w różnych jego sferach zaangażowanych było blisko ćwierć tysiąca osób, przez uczennice, uczniów, nauczycieli, trenerki i wolontariuszy. Wszyscy dbają o to, by „Spotkania ze szczypiorniakiem” stały się początkiem nowych, pięknych historii, ukierunkowanych na realizację dziecięcych marzeń. W projekcie udział bierze społeczność ośmiu szkół podstawowych: SP 1 Olkusz, SP 6 Olkusz, SP 9 Olkusz, SP Klucze, SP Dłużec, SP Bolesław, SP Sucha oraz SP Zederman.

Przed nami jeszcze dwie konsultacje szkoleniowe – w kwietniu i maju. Do tego dodatkowe godziny lekcji szczypiorniaka prowadzone przez nauczycieli w szkołach realizujących projekt i wspomniany już wyżej turniej o tytuł „Mistrza Szczypiorniaka”, który wyłoni najlepszą z placówek.

– Bardzo się cieszymy, że możemy realizować „Spotkania ze szczypiorniakiem”. Po pierwsze serdeczne podziękowania raz jeszcze wysyłamy pod adresem osób, które nam zaufały i oddały swój głos na nasze zadanie w ramach 6. edycji BO Małopolski, a przecież było ich niemało, bo blisko półtora tysiąca. Po drugie słowa wdzięczności kieruję pod adresem dyrekcji szkół i nauczycieli, którzy razem z nami podjęli wyzwanie i teraz wspólnie możemy się cieszyć naszą ukochaną dyscypliną. Dziękuję także dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu za możliwość spotkań na naszym ulubionym parkiecie. Za nami już kilkanaście tygodni zajęć, których ukoronowaniem będzie turniejowe spotkanie, gdzie w czerwcu rozstrzygniemy nasz projekt – zaznacza Katarzyna Polak, wiceprezes SPR Olkusz i jednocześnie koordynator zadania pn. „Spotkania ze szczypiorniakiem”.

Źródło: SPR Olkusz