8. Grand Prix Polski Weteranów w tenisie stołowym

245 zawodników z całego kraju, w miniony weekend wzięło udział w 8. Grand Prix Polski Weteranów w Tenisie Stołowym, którego gospodarzem było Srebrne Miasto. Przez dwa dni w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu trwała zacięta rywalizacja o turniejowe podium w różnych kategoriach wiekowych oraz o punkty do ogólnych klasyfikacji GPP, jakie na koniec sezonu wyłonią tegorocznych triumfatorów całego cyklu zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

Olkusz w dniach 15/16 kwietnia, był kolejnym po śląskiej Węgierskiej Górce, przystankiem na trasie Grand Prix Polski Weteranów. Zawody zgodnie z założeniami miały mocną obsadę, bowiem przy stołach, przy Wiejskiej 1a spotkała się cała krajowa czołówka zawodników ze związkowymi licencjami powyżej 40. roku życia. Zdecydowaną większość uczestników olkuskiej odsłony GPP stanowili mężczyźni – 212 do 33 kobiet. Wśród nich ze względu na rok urodzenia – 1936, najmocniej wyróżnił się prawdziwy tenisowy weteran, 87-letni Franciszek Kędra.

Podobnych historii jak ta, zaprawionego w bojach mieszkańca dolnośląskiego Lubina było naprawdę sporo, jednak to właśnie przy Panu Franciszku, jako pierwszym zatrzymamy się nieco dłużej, bo nie dość, że najstarszy, to jeszcze najlepszy w kategorii +85 lat. Trzy mecze zakończone trzema zwycięstwami nad swoimi o rok i dwa lata młodszymi kolegami, zapewniły 87-latkowi najwyższy stopień podium oraz pozwoliły mu umocnić się na czele ogólnej klasyfikacji Grand Prix Polski.

Skoro już jesteśmy w najstarszych grupach wiekowych, to teraz czas aby przyjrzeć się zmaganiom wśród pań w kategorii 70-74 lata. Tutaj dotychczasowa liderka całego cyklu również okazała się bezkonkurencyjna. Grażyna Wolny z Rudy Śląskiej w trzech spotkaniach straciła tylko jednego seta, dzięki czemu z dużą satysfakcją podczas ceremonii dekoracji odebrała zasłużone gratulacje.

Zdecydowanie więcej emocji i wyrównanych pojedynków przyniosły zmagania w młodszych kategoriach wiekowych. U kobiet finał kategorii 40-49 lat dopiero po pięciu zaciętych setach wygrała wrocławianka Dorota Borkowska, podobnie było w decydującym starciu wśród panów w kategorii 50-59 lat. W tym przypadku także po pięciu setach mecz na swoją korzyść rozstrzygnął Robert Baran z Lubartowa.

Łącznie, przez eliminacyjną sobotę i finałową niedzielę przy stołach w Hali MOSiR odbyło się kilkaset tenisowych spotkań. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwała komisja sędziowska w składzie: Jacek Wilk (sędzia główny), Maciej Miliński (zastępca sędziego głównego), Marcin Wolnicki (obsługa komputerowa).

8. Grand Prix Weteranów w Tenisie Stołowym w Olkuszu ściągnęło na Wiejską 1a wyjątkowych gości. Turniej otworzył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Dariusz Murawski, w asyście Dyrektora MOSiR w Olkuszu Jacka Bujasa, a swoją obecnością imprezę uświetnili: Wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Tenisa Stołowego Robert Wielgosz oraz Prezes Krakowskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego Wojciech Biernat.

W trakcie ceremonii otwarcia GPP Weteranów podziękowania ze strony KOZTS za dotychczasową pracę na rzecz popularyzacji dyscypliny w lokalnym środowisku otrzymał Jakub Łaskawiec z LKS Kłos Olkusz. A jeśli już o olkuskich tenisistach stołowych mowa, to oczywiście ich nie mogło zabraknąć w stawce uczestników weekendowej rywalizacji. I choć żadnemu z nich nie udało się stanąć na podium, to pozostawili po sobie bardzo pozytywne wrażenie. Pochlebne opinie dotyczyły też samej organizacji turnieju.

Organizatorzy 8. GPP Weteranów w Tenisie Stołowym: Polski Związek Tenisa Stołowego, Krakowski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego, LKS Kłos Olkusz oraz MOSiR w Olkuszu.

Zwycięzcy 8. Grand Prix Polski Weteranów – Olkusz 2023:

KOBIETY:
40-49 lat: Dorota Borkowska (Wrocław)
50-64 lata: Elżbieta Kazberuk (Wrocław)
65-69 lat: Anna Maruszczak (Lublin)
70-74 lata: Grażyna Wolny (Ruda Śląska)

MĘŻCZYŹNI:
40-49 lat: Jarosław Tomicki (Gliwice)
50-59 lat: Robert Baran (Lubartów)
60-64 lata: Jarosław Maruszczak (Lublin)
65-69 lat: Waldemar Józala (Wieluń)
70-74 lata: Michał Wolny (Ruda Śląska)
75-79 lat: Edmund Renkel (Grudziądz)
80-84 lata: Janusz Malarz (Tarnobrzeg)
+85 lat: Franciszek Kędra (Lubin)

Komplet wyników oraz klasyfikacje końcowe poszczególnych kategorii wiekowych w ramach 8. Grand Prix Polski Weteranów w Tenisie Stołowym dostępne są TUTAJ.

Galerie zdjęć z turnieju znajdziecie na naszym fanpage’u na Facebooku: CZĘŚĆ 1 i CZĘŚĆ 2.