Konkurs „Gmina Przyjazna Rowerzystom w ocenie turystów kolarzy”

Turystyka rowerowa w Polsce stała się popularną formą spędzania wolnego czasu. Dzisiaj wybór roweru jako środka komunikacji jest wyrazem troski o środowisko naturalne, a także własne zdrowie i racjonalny wypoczynek. Władze samorządów różnego szczebla zauważają pozytywne aspekty turystyki rowerowej, co przekłada się na nowe inwestycje tworzone z myślą o fanach jednośladów. Powstają nowe drogi i szlaki rowerowe, co jeszcze mocniej zachęca do popularyzacji turystyki rowerowej. Dla gmin i powiatów dbających o komfort cyklistów Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przygotowało konkurs na „Gminę Przyjazną Rowerzystom w ocenie turystów kolarzy”.

Historia konkursu sięga 2012 roku, kiedy to PTTK w ramach Roku Turystyki Rowerowej po raz pierwszy uhonorowało te gminy, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworząc odpowiednią infrastrukturę, inicjują organizację imprez, a także wydają mapy i przewodniki rowerowe. Tegoroczna edycja konkursu zakłada nagrodzenie tych samorządów, które dbają o bezpieczeństwo rowerzystów, wspierają akcję „Bądź bezpieczny na rowerze”, która propaguje jazdę w kaskach ochronnych i kamizelkach odblaskowych, jak również odpowiednie znakowanie jednośladów.

Na terenie Miasta i Gminy Olkusz wyznaczonych jest dziewięć szlaków: 5 głównych i cztery łącznikowe o łącznej długości ponad 102 km, które przebiegają po najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonach i łączą się ze szlakami sąsiednich gmin. Olkuskie Szlaki są dostosowane do możliwości przeciętnego turysty. Rowerzyści mogą samodzielnie planować sobie trasy tak, aby zamykały się one w krótsze bądź dłuższe pętle. Przed nami również Olkuski Rodzinny Rajd Rowerowy datowany na 1 maja, a za nami i przed nami jeszcze wiele eventów z rowerami w rolach głównych. Olkusz stawia na turystykę rowerową nie od dzisiaj. Jeśli doceniasz dotychczasowe działania związane z popularyzacją tej aktywności rekreacyjno-sportowej w naszej gminie, to teraz masz niepowtarzalną okazję, aby zgłosić nasz samorząd do konkursu na Gminę Przyjazną Rowerzystom!

Co trzeba zrobić? Zasady są proste. Zgłoszenia gmin do konkursu dokonują turyści kolarze na podstawie karty zgłoszenia, która dostępna jest TUTAJ. Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać w formie elektronicznej na adres: poczta@narowerze.pttk.pl do 30 kwietnia bieżącego roku, a więc czasu na to nie ma zbyt wiele. Dlatego jeśli jesteś zdecydowany aby zgłosić Gminę Olkusz do „Gmin Przyjaznym Rowerzystom” to nie zwlekaj, tylko zrób to możliwie jak najszybciej.

Więcej informacji o konkursie na stronach: www.pttk.pl oraz ktkol.pl.

Za każde zgłoszenie już teraz bardzo serdecznie, z góry dziękujemy!