II Charytatywny Event Sportowy na rzecz osób z dysfunkcjami

W najbliższą sobotę 9 września na stadionie piłkarsko-lekkoatletycznym w Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym „Czarna Góra” w Olkuszu, odbędzie się II Charytatywny Event Sportowy na rzecz osób z dysfunkcjami. Organizatorami wydarzenia przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Res Sacra Miser”, są Ludowy Klub Sportowy „Kłos” i Powiatowe Zrzeszenie LZS w Olkuszu. Patronat nad imprezą sprawuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Przed południem na boisko ze sztuczną nawierzchnią wyjdą przedstawiciele służb mundurowych. W turnieju piłkarskim dedykowanym 3,5-letniemu Nikodemowi Woźniakowi zagrają policjanci oraz strażacy z Olkusza i Krakowa. Mały Nikoś to syn jednego z funkcjonariuszy. Chłopiec cierpi na mózgowe porażenie dziecięce (MPD) czterokończynowe. Jest pod stałą kontrolą wielospecjalistyczną,  na co dzień korzysta z pionizatora, ortez tułowia i kończyn dolnych oraz specjalnego wózka i krzesełka ortopedycznego. Priorytetem w walce o samodzielność i lekiem na zdiagnozowane schorzenia jest intensywna rehabilitacja, która daje szanse na prawidłowe funkcjonowanie. Jej koszty znacznie przekraczają możliwości rodziny, dlatego w pomoc włączają się koleżanki i koledzy po fachu. Spotkanie na boisku ma być doskonałą okazją do wsparcia Nikosia i jego najbliższych.

W turnieju piłkarskim, zaplanowanym na godz. 10:00 udział wezmą cztery drużyny – trzy policyjne i jedna strażacka.

Po zakończeniu futbolowych zmagań, w trakcie których głównym bohaterem będzie mały Nikodem, na bieżni lekkoatletycznej rozpocznie się event na rzecz Stowarzyszenia „Res Sacra Miser”, które nieprzerwanie od 20 lat prowadzi działania dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. W powstałym Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny mieszczącego się „Na Skałce” w Bukownie, Stowarzyszenie prowadzi obecnie: Przedszkole Terapeutyczne „Smykałka” im. Aliny Ratusińskiej, „Kawiarenkę Pod Parasolem”, Niepubliczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz szereg projektów finansowanych ze środków zewnętrznych, w ramach których organizuje bezpłatne zajęcia i wyjazdy terapeutyczne oraz społeczne.

W sobotę, w zbiórce pieniędzy na rzecz Stowarzyszenia, a dokładniej w zapewnieniu wsparcia terapeutycznego dla rodzin zrzeszonych w „Kawiarence Pod Parasolem”, czyli nieformalnej grupie wsparcia rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością, może wziąć udział właściwie każdy, kto tylko zdecyduje się stanąć na bieżni lub na ciągu pieszo-rowerowym i pokona choćby jedno okrążenie wokół stadionu lub jedną pętlę wokół parku. Każdy uczestnik, to konkretna suma jaką na organizację turnusu rehabilitacyjnego dla 20 rodzin przekaże sponsor generalny – firma Marlibo sp. z o.o., której właściciele – Państwo Mariola i Jacek Czekajowie, finansują już kolejne wydarzenie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym roku wsparli już Spartakiadę Przedszkolaka, Dzień Dziecka w Bolesławiu oraz Piknik Integracyjny  w Bukownie, a ukoronowaniem całego tego cyklu jest właśnie drugi event charytatywny. Aby wziąć udział w akcji, w godzinach 15:00 – 19:00 należy zgłosić się do organizatorów, wpisać na listę i pokonać marszem, biegiem lub na kółkach kilkaset metrów. Sposób dowolny, a cel jakże szczytny!

W trakcie eventu, na bieżni odbędzie się również program sportowy dla osób z dysfunkcjami: biegi na krótkich i dłuższych dystansach, także na wózkach oraz zawody w pchnięciu kulą.

Równolegle do wydarzeń na stadionie piłkarsko-lekkoatletycznym, w godzinach 12:00 – 19:00 na terenie Kompleksu Basenowo-Rekreacyjnego „Czarna Góra”, dla całych rodzin funkcjonować będzie strefa atrakcji – gry i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz stoisko gastronomiczne. Na godz. 17:00 również na terenie Kompleksu zaplanowano pokaz utytułowanych uczniów Szkoły Tańca „Wena”.

Serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w akcji! Do zobaczenia w sobotę na „Czarnej Górze”!