Rodzinny Rajd Rowerowy „Zamek Rabsztyn”, Marsz Nordic Walking po Rezerwacie Pazurek oraz III Turniej Tenisowy Orlich Gniazd

Slajder promujący Rodzinny Rajd Rowerowy "Zamek Rabsztyn" oraz Marsz Nordic Walking po Rezerwacie Pazurek

W dniach 16-17 września 2023 odbędzie się kolejna edycja JurOmanii, tym razem pod hasłem „Jura w klimacie”. Co kryje się pod hasłem naszej imprezy? To właśnie klucz! Każda z lokalizacji i każdy z organizatorów ma zamiar zadbać o wyjątkowy klimat swojej imprezy i pokazać jak różnorodną krainą jest Jura i zarazem jak ta różnorodność jest przez krajobraz, kulturę i historię Jury spajana w całość…. tworząc jedyny i niepowtarzalny festiwalowy klimat!

Celem święta jest promocja Szlaku Orlich Gniazd i regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej ze wszystkimi jego walorami: kulturowymi, przyrodniczymi, historycznymi, kulinarnymi. Rozpiętość doznań i aktywności, które oferuje Jura, jest niezwykle szeroka: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek czy zadumę na łonie przyrody.

MOSiR w Olkuszu, który w swojej misji wspiera szeroko rozumianą aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia, w niedzielę 17.09.2023 r. dla JurOmaniaków przygotował dwie atrakcje: rodzinny rajd rowerowy „Zamek Rabsztyn” oraz marsz nordic walking po rezerwacie Pazurek.

RODZINNY RAJD ROWEROWY „ZAMEK RABSZTYN”

W trzecim dniu JurOmanii, u stóp rabsztyńskiego zamczyska, odbędzie się festyn historyczny „Sarmaci w Rabsztynie”, który o godzinie 10:30 rozpocznie salwa honorowa oraz przemarsz wojsk i prezentacja Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej.

Uczestnicy rajdu rowerowego. wyruszą na trasę ok. 11.30, tuż po oficjalnym otwarciu.

Trasa rajdu rozpoczyna się na wzgórzu zamkowym w Rabsztynie i biegnie czerwonym Jurajskim Szlakiem Rowerowym Orlich Gniazd w kierunku Czarnego Lasu i Jaroszowca. Dalej prowadzi odcinkiem nieoznakowanej ścieżki leśnej w kierunku Czarnego Lasu. Po przekroczeniu drogi publicznej w Czarnym Lesie, rowerzyści ponownie pojadą szlakiem rowerowym Orlich Gniazd i drogą publiczną w kierunku wzgórza zamkowego w Rabsztynie.

Udział w  rajdzie jest bezpłatny, mogą w nim brać udział wszyscy chętni, którzy posiadają sprawny i przepisowo wyposażony rower.

Dzieci, które nie ukończyły 10 lat, mogą wziąć udział w rajdzie tylko pod ich opieką rodziców. Osoby w wieku od 10 do 18 lat mogą uczestniczyć samodzielnie, o ile posiadają zgodę na udział w rajdzie, podpisaną przez rodziców oraz kartę rowerową. Wzór zgody rodziców oraz Regulamin rajdu znajdują się poniżej.

Zgłoszenia udziału w rajdzie można dokonać do 15.09.2023 r., do godz. 9:00 poprzez formularz on-line dostępny poniżej lub telefonicznie (32 649 44 88, 600 048 721). Osoby, które nie zdążą zgłosić się na rajd w powyższym terminie lub zdecydują się na udział w ostatniej chwili, mogą zapisać się 17.09.2023 r. w godz. 10:00 – 11:00 w biurze rajdu w Rabsztynie.

Dla pierwszych 100 osób, które zgłoszą udział w rajdzie rowerowym lub marszu nordic walking po rezerwacie Pazurek (poprzez formularz on-line), przewidziano okolicznościową koszulkę.

Na mecie rajdu organizator zapewnia uczestnikom poczęstunek. Uwaga: ciepły poczęstunek gwarantujemy osobom zgłoszonym poprzez formularz on-line (pierwsze 100 osób, łącznie
z uczestnikami marszu nordic walking). Pozostali uczestnicy, tj. osoby zgłoszone w dniu imprezy otrzymają poczęstunek w przypadku, gdy nie zgłoszą się wszyscy wcześniej zapisani.

Rajd wspiera Grupa Rowerowa „Rower, lubię go!”

MARSZ NORDIC WALKING PO REZERWACIE PAZUREK

Marsz nordic – walking wystartuje 17.09.2023 r. o godz. 11:00, z parkingu leśnego rezerwatu Pazurek, przy drodze nr 783. Trasa marszu liczy od 5 do 8 km i przebiega po terenie rezerwatu Pazurek.

Udział w  marszu jest bezpłatny i mogą w nim brać udział wszyscy chętni, którzy zgłoszą swój udział do 15.09.2023 r., do godz. 9.00 poprzez formularz on-line dostępny poniżej lub telefonicznie (32 649 44 88, 600 048 721). Osoby, które nie zdążą zgłosić się na nordic walking w powyższym terminie lub zdecydują się na udział w ostatniej chwili, mogą dokonać zgłoszenia 17.09.2023 r. w godz. 10:00 – 10:50 u instruktora nordicu na parkingu leśnym przy rezerwacie Pazurek.

Uwaga! Przed rozpoczęciem marszu, każdy uczestnik, który zgłosił udział poprzez formularz on-line musi potwierdzić swoją obecność u instruktora nordicu na parkingu Pazurek.

Marsz nordic walking przeznaczony jest dla osób, które uprawiają nordic walking i znają technikę chodzenia z kijami, jak i dla początkujących.

Dzieci poniżej 12 roku życia mogą uczestniczyć w marszu nordic walking bez kijów i koniecznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów. Osoby, które ukończyły 12 rok życia, ale nie osiągnęły jeszcze pełnoletniości (młodzież w wieku 12-18 lat) mogą uczestniczyć samodzielnie, o ile posiadają podpisaną przez rodziców zgodę na udział w marszu. Wzór zgody rodziców oraz Regulamin marszu znajdują się poniżej.

Dla pierwszych 100 osób, które zgłoszą udział w marszu nordic walking po rezerwacie Pazurek lub rajdzie rowerowym (poprzez formularz on-line), przewidziano okolicznościową koszulkę.

Uczestnikom marszu organizator zapewnia poczęstunek, który będzie wydawany na wzgórzu pod zamkiem w Rabsztynie. Uwaga: ciepły poczęstunek gwarantujemy osobom zgłoszonym poprzez formularz on-line (pierwsze 100 osób, łącznie z uczestnikami rajdu rowerowego). Pozostali uczestnicy, tj. osoby zgłoszone w dniu imprezy otrzymają poczęstunek w przypadku, gdy nie zgłoszą się wszyscy wcześniej zapisani.

III TURNIEJ TENISOWY ORLICH GNIAZD

W tym roku zapraszamy również miłośników tenisa ziemnego do udziału w III Turnieju Tenisowym Orlich Gniazd, który odbędzie się 16 i 17 września na kortach ziemnych OSW „Czarna Góra” w Olkuszu. Organizatorem turnieju jest FUNDACJA TENNIS OPEN, a współorganizatorem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Organizatorzy zapraszają amatorki i amatorów tenisa do uczestnictwa w wydarzeniu. Turniej zostanie rozegrany w czterech kategoriach: singiel kobiet, singiel męski, debel kobiet oraz debel męski. W zależności od ilości zgłoszeń może zostać utworzona dodatkowa kategoria mikst.

Zapisy online na stronie www.tennis-open.pl, mailowo: biuro@tennis-open.pl lub telefonicznie 609 271 277. Szczegółowych informacji udziela organizator turnieju pod w/w numerem telefonu.

Organizatorem wydarzenia „JurOmania Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej” Zamek Rabsztyn – Olkusz jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego/Śląskiego. Współorganizatorami są: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a partnerami: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Zamek Rabsztyn, Nadleśnictwo Olkusz, Hufiec ZHP Olkusz, stowarzyszenia: Speleoklub Olkusz, Wszyscy dla wszystkich, ZGH „Bolesław”, Fundacja ZGH „Bolesław”, Kopalnia Wiedzy o Cynku, VelvetCare, Park linowy Srebrny Gaj, Fundacja Mapa Pasji, Questy wyprawy odkrywców i Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

Szczegółowy program tegorocznej JurOmanii można znaleźć na stronie juromania.pl

Do zobaczenia na Jurze!

Formularz zgłoszeniowy on-line

Regulamin Rodzinnego Rajdu Rowerowego „Zamek Rabsztyn”

Regulamin Marszu Nordic Walking po Rezerwacie Pazurek

Wzór zgody rodzica/opiekuna dla osoby niepełnoletniej na udział w rajdzie rowerowym

Wzór zgody rodzica/opiekuna dla osoby niepełnoletniej na udział w marszu nordic walking