Europejski Dzień Seniora

20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. To idealny moment, by zwrócić nasze myśli ku osobom starszym i ich potrzebom oraz przede wszystkim roli jaką pełnią w społeczeństwie. Pamiętajmy, że seniorzy to osoby, od których wiedzę i doświadczenie czerpie młodsze pokolenie, dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o ich dobrostan.

Celem Europejskiego Dnia Seniora jest przede wszystkim kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych. Priorytetem powinno być podejmowanie takich działań, aby zapewnić im godne życie poprzez zapewnienie dostępu do opieki medycznej, życia kulturalnego i społecznego. Na szczególną uwagę zasługują seniorzy, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych takich jak samotność, izolacja oraz brak samodzielności, przez co wymagają naszej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Nie bądźmy obojętni na los osób starszych. Czujmy odpowiedzialność za naszych bliskich i sąsiadów.

Niezwykle ważną kwestią, jest aktywność seniorów, którzy poprzez rekreację i dopasowany do stanu zdrowia wysiłek fizyczny, pozostają w dobrej formie. W tym wyjątkowym dniu, właśnie Seniorów zachęcamy do korzystania z obiektów sportowo-rekreacyjnych, nad którymi pieczę stanowi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

Pogoda tej jesieni dopisuje, co sprzyja wypoczynkowi w plenerze. W Olkuszu są dwa takie miejsca, gdzie chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku znajdą wszyscy – od dzieci, aż po wspomnianych seniorów. Pierwszym z nich jest Park Rekreacyjno-Krajobrazowy Silver Park przy ul. Głowackiego, gdzie obok strefy ekstremalnej, wykorzystywanej przez młodzież, znajduje się również strefa rekreacji dla nieco starszych, z alejkami spacerowymi i ścieżkami szutrowymi. Silver Park to również rozległy teren zielony, do wykorzystania na codzienną gimnastykę, czy spacery, tak samo tradycyjne, jak i z kijkami nordic walking.

Drugim takim miejscem o profilu sportowo-wypoczynkowym jest teren ośrodka „Czarna Góra”. Zmodernizowane obiekty zapewniają komfort tym, którzy uprawiają różne dyscypliny sportowe, ale i stawiają na aktywny wypoczynek. Szczególnie sprzyjający seniorom jest teren parkowy, gdzie oprócz placów zabaw, dostępne są dwie altany, siłownia zewnętrzna oraz kilometrowa ścieżka z nawierzchnią asfaltową. Także i w tym przypadku polecamy spacery oraz ćwiczenia poprawiające kondycję organizmów.

Oczywiście serdecznie zapraszamy nie tylko do czynnego korzystania z naszych obiektów, ale również odwiedzania ich w rolach uczestników różnego rodzaju wydarzeń, w formie czujnych obserwatorów i wiernej publiczności.