XV Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz Marsz Nordic Walking

Zdjęcie uczestników jadących w rajdzie po olkuskich szlakach rowerowych

10 września o godz. 11:00 z olkuskiego Silver Parku na trasę XV Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych wyruszyła liczna grupa miłośników turystyki rowerowej oraz marszów nordic walking. Tym razem rajd towarzyszył akcji Olkuskie Krajobrazy organizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Przed rozpoczęciem rajdu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią działających od XIX wieku na Pomorzanach kopalni „Ulisses” i „Józef”, a także zwiedzić skansen maszyn górniczych na terenie Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego „Silver Park”. Swoją wiedzą o historii górnictwa dzielił się Józef Niewdana, prezes stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”.

Punktualnie o godzinie 11.00 na wzgórze Rabsztyn wyruszyła 114 osobowa grupa kolarzy, a chwilę po nich 15 uczestników marszu nordic walking pod okiem instruktorki Pani Izabeli Cembrzyńskiej. Trasa na dystansie 5,5 km prowadziła malowniczym czarnym szlakiem, z widokami na panoramę Olkusza i zamek Rabsztyn.

Kilkanaście minut po godz. 12.00 wszyscy szczęśliwie dotarli pod zamek Rabsztyn, gdzie oprócz tradycyjnego poczęstunku na uczestników czekały kolejne atrakcje m.in. quiz historyczno – turystyczny z nagrodami, wybijanie pamiątkowych trojaków, zwiedzanie zamku, plenerowe zajęcia plastyczne, składanie i puszczanie latawców Do późnych godzin popołudniowych trwały zajęcia w Chacie Kocjana: nauka sztuki składania kwiatów z bibuły, prezentacja filmów „Podolkuskie wizytówki”, o Antonim Kocjanie i o malarce Marii Płonowskiej oraz prelekcja o Zygmuncie Nováku.

Akcja Olkuskie Krajobrazy organizowana była wspólnie przez UMiG, MOK i MOSiR w Olkuszu. Rajd rowerowy wspierali: Metal Spec Salon Rowerowy Olkusz, ul. Górnicza 10 oraz Grupa Rowerowa Rower, lubię go! Nad bezpiecznym przejazdem rowerzystów czuwali Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Mapa trasy rajdu

[fbgallery url=’https://www.facebook.com/pg/mosirolkusz/photos/?tab=album&album_id=595911083866058′ column=’3′]