Juromania 2021 już za nami

Uczestnicy indywidualnego rajdu rowerowego w ramach juromanii 2021

18 i 19.09 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, po raz czwarty był w gronie organizatorów „Juromanii Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej”, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Jura – aktywna z natury”. 

W sobotę 18.09.2021 r. zaprosiliśmy juromaniaków do Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego „Silver Park” w Olkuszu, na zajęcia „Gwarkowie na kółkach” oraz do rodzinnej strefy aktywności. Pomimo niesprzyjającej aury znaleźli się chętni, którzy uczyli się lub doskonalili jazdę na rolkach, deskorolkach, hulajnogach lub rowerach. Kilka rodzin wzięło udział w konkurencjach w strefie aktywności i w nagrodę odebrało pamiątkowe medale.

Uczestnicy strefy aktywności podczas Juromanii 2021

W niedzielę 19.09.2021 r. od godz. 10.00 indywidualnie lub w niewielkich grupach wyruszyli „Na Rabsztyn” uczestnicy rajdu rowerowego i biegu. Na starcie zawodnicy odebrali okolicznościowe koszulki, mapkę trasy i kartę startową. Rowerzyści mieli do wyboru 2 trasy krótką, rodzinną ok. 3,5 km oraz dłuższą ok. 15 km. Trasa biegu pokrywała się z krótką trasą rowerową. Na trasach były ustawione punkty kontrolne z zadaniami dla uczestników, które należało rozwiązać i odpowiedzi wpisać w kartę startową. Uzupełnioną kartę startową należało przekazać na mecie rajdów, pod zamkiem w Rabsztynie.

Nordikowcy w tym roku maszerowali w rezerwacie Pazurek i po frekwencji widać, że ta trasa bardzo się im podobała. W rezerwacie można podziwiać skalne miasto, dostojne buki, jawory i bór sosnowy. Na trasie ścieżki dydaktycznej znajduje się 12 przystanków z tablicami informacyjnymi.

Na mecie wszyscy startujący otrzymali kupony na gorący poczęstunek, przygotowany przez restaurację „Podzamcze”.

Od godz. 13.00 ruszyła strefa aktywności MOSiR, w której toczyły się konkursy i zabawy sprawnościowe dla dzieci, młodzieży i towarzyszących im rodziców/opiekunów.

Uczestnicy strefy aktywności pod zamkiem Rabsztyn podczas Juromanii 2021

Dziękujemy wszystkim za udział w rajdach, biegu i pozostałych zajęciach, w tym roku bardziej niż zawsze, bo niełatwo było w pochmurny i zimny poranek wyjść z ciepłego domu. Przez 2 dni, w aktywnościach przygotowanych przez MOSiR w Olkuszu wzięło udział 135 osób.

Organizatorem wydarzenia Juromania – Święto Jury Krakowsko – Częstochowskiej Olkusz, Rabsztyn 2021 było Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego/Śląskiego. Współorganizatorami byli: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a partnerami: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Podziemny Olkusz, Zamek Rabsztyn, Nadleśnictwo Olkusz, Hufiec ZHP Olkusz, stowarzyszenia: Speleoklub Olkusz, Wszyscy dla wszystkich, Szansa Białej Przemszy, Ognisko Artystyczne „Żaczek”, ZGH „Bolesław”, Fundacja ZGH „Bolesław”, Kopalnia Wiedzy o Cynku i Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.