KS PKM Olkusz triumfatorem okręgowego Pucharu Polski

Finał piłkarskiego, Okręgowego Pucharu Polski dla KS-u PKM Olkusz. Podopieczni Jarosława Raka, na co dzień występujący w V lidze, w meczu finałowym na szczeblu Podokręgu Olkusz 2:0 pokonali Przemszę Klucze. Bramki dla zwycięzców zdobyli Krystian Pałka oraz Dawid Smolarczyk.

Środowy finał PP miał swoją godną oprawę. Mecz rozgrywany przy sztucznym świetle, z trybun obserwowała spora grupa kibiców, a już po końcowym gwizdku, oba zespoły odebrały zasłużone gratulacje oraz trofea.

Faworytem spotkania byli występujący ligę wyżej od rywali olkuszanie, którzy ostatecznie dopięli swego, wygrywając pierwszy mecz pod wodzą trenera Raka. Wynik w 16. minucie po rzucie wolnym otworzył Krystian Pałka, choć zdecydowanie lepiej w tej sytuacji mógł, a nawet powinien zachować się bramkarz Przemszy. Po strzelonym golu olkuszanie nadal przeważali na murawie, ale z ich starań przed przerwą już niewiele wynikało. Większość strzałów oddawanych w kierunku Ireneusza Tomsi było niecelnych, albo skutecznie interweniował golkiper z Klucz.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Stroną dominującą na boisku byli szukający drugiego gola olkuszanie. W 57. minucie Pałka tym razem już nie strzelał, tylko dośrodkował z lewej strony pola karnego na głowę Dawida Smolarczyka, a ten pewnym uderzeniem pokonał Tomsię.

Jak się miało później okazać, była to sytuacja, która niejako „zamknęła” to spotkanie, bowiem V-ligowcy nie podkręcali już tempa, natomiast grający w klasie okręgowej piłkarze Przemszy nie mieli pomysłu na to, jak zaskoczyć dobrze dysponowaną obronę KS-u. Tak naprawdę Przemsza ani razu przez pełne 90 minut nie zagroziła poważniej pretendentom do tytułu, więc drużyna Tomasza Kulawika musiała zadowolić się jedynie tytułem finalisty i pucharem za 2. miejsce.

Ten właściwy puchar – dla zwycięzców, z rąk Prezesa Podokręgu Piłki Nożnej w Olkuszu Bolesława Ściepury oraz reprezentanta Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Jerzego Nagawieckiego, odebrał kapitan olkuskiej ekipy Arkadiusz Żak. Do wszystkich uczestników meczu finałowego trafiły również pamiątkowe medale i sportowe upominki. Trenerzy wybrali też najbardziej wartościowych graczy. Wśród olkuszan okolicznościową statuetkę odebrał Krystian Pałka, natomiast w Przemszy wyróżniono 19-letniego Szymona Sosnowskiego.

W nagrodę za triumf na poziomie rodzimego Podokręgu, KS PKM Olkusz będzie reprezentował lokalne środowisko piłkarskie w „Pucharze Tysiąca Drużyn” na szczeblu wojewódzkim.