XIII Memoriał Juliana Kazibuta

Są ludzie, o których pamięta się długo, nawet po ich śmierci. I niekonieczne musi to być ktoś z najbliższej rodziny. Czasem w sercu pozostaje wdzięczność dla tych, którzy za życia służyli pomocą innym i troszczyli się o młodsze pokolenia. Taką postacią bez wątpienia był Julian Kazibut – zasłużony działacz, zawodnik i sponsor olkuskiej piłki ręcznej. To właśnie dzięki Niemu szczypiorniak w Srebrnym Mieście wrócił do łask, a SPR Olkusz mógł reprezentować lokalną społeczność grając w żeńskiej Ekstraklasie.

Zaraz po śmierci Juliana Kazibuta, ku Jego pamięci zaczęto rozgrywać Memoriał opatrzony jego imieniem i nazwiskiem. Turniej został przygotowany z myślą o uczniach z terenu Miasta i Gminy Olkusz każdego szczebla. Od premierowej edycji handballowe zmagania na parkiecie Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców. Co roku w maju szczypiorniak ma swoje święto, a szkolne drużyny walczą o jak najlepsze pozycje.

XIII edycja Memoriału rusza w czwartek 25 maja. Zmagania na parkiecie zainaugurują uczennice szkół średnich. Udział w turnieju potwierdziły cztery placówki. Oprócz obrończyń tytułu sprzed roku – IV Liceum Ogólnokształcącego, przy Wiejskiej 1a zobaczymy reprezentacje II LO, a także Zespołów Szkół Nr 3 i 4. W piątek 26 maja, w tej samej kategorii wiekowej na boisko wybiegną chłopcy. W męskim gronie również mamy cztery zespoły: IV LO, ZS Nr 1, ZS Nr 3 i ZS Nr 4. Po weekendzie przejdziemy do rywalizacji wśród szkół podstawowych. W poniedziałek 29 maja zagrają chłopcy (10 drużyn w stawce), a 30 maja, we wtorek dziewczynki (7 ekip). Łącznie, na parkiecie spodziewamy się obecności blisko pół tysiąca młodych zawodników!

Patron nadchodzącego Memoriału organizowanego przez Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Przedsiębiorstwem ARKOP oraz Zakładami Górniczo-Hutniczymi „BOLESŁAW” S.A., o rozwój dyscypliny w swoim rodzinnym Srebrnym Mieście troszczył się do ostatnich dni życia. Przygodę z handballem zaczął od gry w koszulce miejscowego Orła, a po likwidacji klubu ochoczo włączył się w tworzenie sekcji żeńskiej, grającej jeszcze wtedy w strukturach LZS-ów. Srebrne Lwice rywalizację o punkty zaczęły od II ligi. Szybko jednak pięły się w górę, zapewniając sobie i swoim fanom dwa awanse, najpierw do I ligi, a później do PGNiG Superligi. W budowę solidnego pod względem sportowym i ekonomicznym klubu, Julian Kazibut włożył sporo zdrowia, pieniędzy i pasji.

Dlatego ten Memoriał to coś więcej niż tylko wspomnienie sylwetki Jego Patrona. To także wyraz wdzięczności za całe wyświadczone za życia dobro, które teraz procentuje.